Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да съберете богата реколта от тиквички: Прости тайни на опитни градинари

30 май 2024, 19:11 часа

Тиквичките не са твърде взискателни относно грижите. Основното е да ги храните правилно и да спазвате правилата за поливане.

Тиквичките са един от най-популярните зеленчуци сред градинарите. На какво място е по-добре да ги засадите, за да се радвате на добра реколта? Как правилно да торите тиквичките?

Точно сега

Тиквичките трябва да се засаждат в края на пролетта - началото на лятото.

Разбира се, важно е да се вземат предвид регионалните климатични и метеорологични условия. Понякога времето поднася изненади, както стана тази година. Основният ориентир е, че почвата се е затоплила до 18-20 градуса по Целзий и заплахата от замръзване е преминала. Обикновено това се случва в средата на май - началото на юни.

Отглеждане на тиквички в градината: Най-важното, което трбява да знаете

Къде да засадите?

За да се предотвратят заболявания на тиквичките, е необходимо да се спазва редуването на културите и да се вземат предвид предшествениците.

Предшествениците на тиквичките могат да бъдат:

·       морков;

·       червено цвекло;

·       зеле;

·       лук.

Тиквичките не могат да се засаждат на едно място години подред, тъй като това ще доведе до натрупване на инфекции и патогени, характерни за семейството на тиквата.

Избор и подготовка на място за тиквички

Изберете слънчеви места с плодородна, добре дренирана почва за засаждане на тиквички.

Преди да засадите тиквички, подгответе лехите. Идеалното разстояние между редовете е 1,5 метра. Изкопайте плитки дупки на интервали от 1 метър. Имайте предвид, че тиквичките растат много. Важно е да им се даде пространство за развитие, така че растенията да не си пречат.

Поставете малко органична материя във всяка дупка: изгнил оборски тор, вермикомпост, компост.

След засаждане на семена или разсад, трябва да мулчирате редовете с окосена трева. В хребетите трябва да се постави мулч, което ще намали заразяването на насажденията с плевели. Мулчирането също ще намали миграцията на вредни насекоми.

Подготовка на семената

Можете да засадите тиквички със семена и разсад.

Ако предпочитате първия вариант, по-добре е да подготвите семената - вземете превантивни мерки за намаляване на инфекциозния фон.

Семената трябва да се накиснат в леко розов разтвор на калиев перманганат за 20 минути, след това се измиват, изсушават и засяват.

Засаждане на тиквички - кое е най-доброто място в градината

Грижи и хранене

Основната грижа се свежда до плевене и често поливане. Поливайте тиквичките, когато горният слой на почвата изсъхне.

Препоръчително е да се правят 2-3 наторявания. Ето как правилно да торите тиквичките:

·       Добре е да се използва каша, разредена с вода с концентрация 1:10;

·       ако това не е възможно, тогава можете да направите воден разтвор с вермикомпост и да го приложите като кореново хранене;

·       поливайте разтвора под всеки корен на растението;

·       Важно е да наторявате след поливане, когато почвата е влажна.

Прибиране на реколтата

Тиквичките започват да дават плодове доста бързо. Очакваме появата на млади нежни тиквички и приготвяме любимите си вкусни ястия за цялото семейство.

В края на вегетационния период, след прибиране на реколтата от тиквичките, растителните остатъци от тиквичките трябва да се отстранят, а останалият мулч да се вложи в почвата. Такива събития ще ви позволят да получите екологично чиста реколта от вкусни тиквички на вашите парцели.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес