Загубим ли дърветата, губим белите дробове на планетата, губим и себе си. Казват, че всеки трябва да засади дърво през живота си, но важно е не само засаждането… важно е тези дръвчета да пораснат. Грешките, допускани при засаждане на дървета от ентусиастите без опит, не позволяват това. Вижте най-честите сред тях, за да оставите частица от себе си за бъдещето на децата си в родната земя.
Факти за дърветата, които ще ви изненадат
Най-често допусканите грешки при засаждане на дървета
1. Лош избор на вид
Ако живеете високо в планината, където зимите са сурови и снежни, палма, обичаща горещината и яркото слънце е също толкова ярък пример за лош избор на вид. Не е задължително лошият избор да е толкова очевиден, но това не го прави по-малко лош. Огледайте се – какви дървета виреят най-добре около вас? Какви плодове щедро се раждат в градината на съседа? Засадете с мисъл за бъдещето и за трапезата си. Изберете сортове, подходящи за вашия район, устойчиви на болести и вредители, за да гарантирате оцеляването им дори когато сте начинаещ градинар и нямате представа как точно да ги предпазите от рисковете през целия им живот или поне през целия ваш.
Какви дървета не е хубаво да засаждаме в двора?
2. Слаба коренова система
Слабите корени означават и риск да загубите дръвчето. Дървото ще претърпи шок от пресаждането и ще отнеме много повече време, за да се установи, ако корените са слаби.
3. Избор на лошо място
Вид, който се нуждае от слънце, а засадите под дебела сянка, е лош избор на място. Почвата също е от ключово значение. Проверете каква е тази на мястото, с което разполагате за засаждане на дръвчета – дали е тежка, или рохкава, дали е глинеста, или е песъчлива и изберете вид, който обича именно такава почва. Дръвче, което обича влагата, се засажда в глинеста почва, в която видовете, устойчиви на засушаване, биха загнили. Измерете и РН на почвата и я подгответе с подходящи за дръвчето торове, за да му дадете добър старт. Неопитните ентусиасти просто засаждат дръвче на наличното място, без да осъзнават колко важно е да проверят каква е почвата, какво е нейното РН и разчитат на наторяване според това, което са прочели, че обича дръвчето. Ако не съумявате да се справите сами с тези важни стъпки, изберете вид, който вече вирее добре на тази почва, или потърсете помощ от специалист. В противен случай усилията ви ще останат… без корени и без смисъл и мисъл за бъдещето.
Торене на овошките през март - списък с торовете, които са необходими
4. Неправилен размер на дупката за засаждане на ширина
Ако ви мързи да копаете достатъчно, по-добре не се захващайте. За да се гарантира, че дървото ще се хване, установи и ще има къде да се развива така важната му коренова система, дупката, която следва да изкопаете, трябва да е два пъти по-голяма от ширината на кореновата топка. Често начинаещите не спазват това правило при засаждане на дървета и трудът им остава напразен.
5. Неправилна дълбочина на засаждане
Тук ви очаква изненада. За разлика от очакванията ви най-честите грешки при засаждане на дървета са свързани не с твърде плитко, а с твърде дълбоко засаждане. Градинарите без опит считат погрешно, че дупката трябва да е много дълбока, а корените много под земята, което е в разрез с добрите практики.
6. Пропускане на мулчирането
Правилното мулчиране предпазва корените на дърветата от екстремни климатични условия, елиминира риска от развитие на плевели и запазва влагата в почвата. Не прекалявайте обаче с мулча, тъй като ще създадете риск да загние дървото от много влага.
7. Поливане
Като казахме влага – грешките в поливането преди и след засаждане са сред най-често допусканите при засаждане на дървета. Потърсете информация по темата, за да подходите правилно.
6 дървета, които трябва да засадите в двора си - те носят късмет