Ако и вие не харесвате вкуса на ягодите в търговската мрежа – едри, но без онзи аромат, които помним от градината на баба от детството, и с вкус, който смело съперничи на пластмасата, време е да помислите за отглеждане на ягоди в двора или градината, за да се насладите на вкусовите качества на този полезен плод, който с чаша шампанско и сметана е символ на романтиката и любовта.
Тънкости при засаждането на ягоди
Добрите намерения обаче се нуждаят от добри познания, добри решения и много труд особено ако нямате опит. Иначе сочните и вкусни плодове ще си останат само детски спомен. За добра реколта е важно не само какъв е разсадът, какви грижи се полагат за ягодите на всеки етап от развитието им, какъв сорт сте избрали и колко време отделяте за ароматната си градинка с ягоди, но и какви са онези малки тайни и тънкости при засаждането на ягоди, които гарантират добрата реколта. Експертите по темата и опитните градинари споделят своите тайни с вас, за да се радва трудът ви на сочни и вкусни ягоди, а вие на тях, споделени с чаша шампанско.
Отглеждане на ягоди - ето каква е тайната на финландските градинари за богата реколта
Засаждайте в точен момент
Винаги е време за ягоди със сметана, но не е винаги време да ги засадите в земята. Експертите препоръчват засаждането да става през месец март, а не през август-септември, когато е вторият период за садене. Причината да се препоръчва март е не само липсата на търпение да пораснат и да се насладите на вкуса им, но и температурите, които се очакват през август. Един от най-горещите месеци в годината не е най-удачен за садене на ягоди, защото жегите пречат на прихващането им, а то е от ключово значение за добрия добив. Предпочитайте засаждането на ягоди да се извършва през март.
Макар че ягодите обожават слънцето, засаждането им в горещ летен ден също е проблематично. Ако ще ги садите през март, часовият отрязък през деня е без значение, но при засаждане през август, следва да имате предвид, че най-подходящи са часовете преди свечеряване, както и дни, които са мрачни. Няма нищо по-хубаво от лошото време, когато говорим за засаждане на ягоди – дъждът е благодат по време на садене. Ако не вали и почвата е суха след засаждане, не пропускайте да ги полеете.
Правилните ягоди
Съобразете избора си на сорт с условията за отглеждане, с които разполагате, както и с предпочитанията си относно това кога да е готова реколтата.
Правилната почва
За начинаещите градинари, които не могат да определят РН на почвата и дали е киселинна, или не, този съвет ще бъде напълно безпочвен, но все пак – избирайте леко киселинна почва.
Къде е най-добре да засадите ягоди?
Правилното място
Гледали сте на това местенце земя домати, чушки, патладжани или картофи? Това не е вашето място за засаждане на ягоди, тъй като посочените предшестващи култури не са удачен избор. Може да гледате на мястото, предназначено за ягодите, чесън, бобови култури, горчица.
Какво ТРЯБВА да засадите до ягодите?
Какво да засадите след ягодите?
Правилното подхранване
Прегоряла оборска тор, дървесна пепел и комплексни минерални торове, нахвърляни върху мястото за садене, последвано от прекопаване, са благодат за ягодите. В началото се препоръчват и азотните торове, за да се улесни формирането на листна маса.
Правилният посадъчен материал
Изборът на посадъчен материал трябва да е професионално направен, разсадът да е от специализирана агро апетка, за да минимизирате риска да внесете в градината си болести и вредители. Разсадът следва и да е отгледан в плодородна почва. Важно при засаждането на ягоди е да не се престаравайте в дълбочината на засаждане. При засаждате само 2-та най-млади листа се оставят, а корените на разсада се скъсяват до 10-15 сантиметра, за да не се прегъват.
Какво да направите с ягодите точно сега, за да приберете богата реколта следващата година
Засадете с любов и се насладете с любов на резултата.