Нова онлайн игра предизвика притеснения сред родители и учители. Играта предизвиква участниците да търсят и намират пластмасови предмети, поставени на различни места - в паркове, на улицата, на покрива на сгради и други пространства.
На пряката ни линия в предаването "Студио Actualno" включихме създателят на играта Георги Николов, който ни разясни какво представлява новото забавление и има ли опасност за децата.
Какво представлява играта?
Според Георги Николов, играта наподобява детската игра "Стражари и апаши", а правилата са следните:
След регистрация в приложението "търсачите" получават "хексове", които използват, за да намерят "лабкойни", които се намират близо до тях.
Какво е лабкойн?
Източник: Instagram
Лабкойните представляват 3D принтирани пластмасови монети с различен дизайн, които имат колекционерска стойност, за хората, които ги търсят.
"Правех видеа как принтирам на 3D принтер различни неща и един ден реших да принтирам пластмасова монета. Получих коментари от хора, които искаха да си я закупят. Тогава обясних, че аз нямам време и желание да изпращам такива неща и оставих монетата в пощенската кутия пред моя офис, като казах, че който има интерес, може да мине да я вземе. На следващата сутрин се събудих и не само монетата я нямаше, а и пощенската кутия също", разказа Николов.
И така започва играта на търсене и намиране на "лабкойни".
"След като купих нова пощенска кутия, реших, че повече няма да крия по блокове, а физически ще обикалям и ще снимам клипове къде оставям тези монети. Направихме приложението, защото когато някой намери монетата, другите няма как да разберат, че е взета, трябва физически да отидат и да проверят", добави още Георги.
Чрез приложението, когато намериш и вземеш монета, трябва да предоставиш физическо доказателство, че монетата е взета, за да може да бъде регистрирана.
В повечето случаи, монетите биват скрити от бивши "колекционери". Според създателя на играта, те са много добре запознати с местата, на които трябва и не трябва да бъдат скрити тези монети.
"Никога не са крити на покриви. Един "хайдър" трябва да скрие 100 монети в един ден и масово ги крият на места, от където хората минават. През някой парк, под някое камъче, дръвче, под крачето на някоя пейка, на съвсем обикновени места. На булеварди и улици няма, защото няма дори пешеходни пътеки и дори няма как да бъде скрито", допълни той.
Повече по темата - вижте в интервюто.