Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците

22 февруари 2025, 07:34 часа • 1249 прочитания

Министърът на транспорта Гроздан Караджов e освободил Георги Друмев като директор на "Холдинг Български държавни железници" и Юлия Варадинова-Милкова като член на съвета на директорите. Това потвърдиха тази вечер за" По света и у нас" от министерството на транспорта. Заповедта е депозирана за вписване в Търговския регистър. Със същата заповед министърът назначава в борда на директорите Георги Велков, като независим член, както и Кирил Костадинов. Двамата ще заемат длъжностите до провеждане на конкурсна процедура. От предишните трима членове на борда остава само Любен Нанов. С друга заповед министърът освобождава Емилия Никова и Васко Балабанов като членовете на управителния съвет на Национална компания "Железопътна инфраструктура" и на тяхно място назначава Тодор Василев и Йордан Върбанов.

Още: "Нулева толерантност към грешките": Гроздан Караджов за железниците

Припомняме, че отчет на текущото състояние на ремонтните дейности на влаковете и локомотивите в БДЖ и предвидените средства за това предостави вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов в отговор на въпрос по парламентарен контрол на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Иван Белчев, показа справка на Actualno.com.

Още: "Минаването на червено се е превърнало в правило": Караджов съобщи за 8 уволнени от НКЖИ

В изпълнение на сключен договор от 2023 г. на стойност над 90 милиона лева (без ДДС) се доставят 10 новопроизведени магистрални електрически локомотиви, като към днешна дата е доставен един, а вторият се очаква да бъде въведен в експлоатация до края на февруари. Последният локомотив по договора, сключен от тогавашния министър на транспорта Георги Гвоздейков, се очаква да пристигне до октомври 2025 г., става ясно от написаното от Караджов. По думите на вицепремиера локомотивите на БДЖ "отговарят изцяло на изискванията за безопасност" според наредба, регулираща техническата експлоатация, движението на влаковете и сигнализацията на железопътния транспорт.

Още: Груби нарушения предхождали влаковата катастрофа: Страшен разказ за случилото се край Локорско

И още - според информацията, изнесена от Караджов, за тази година са заложени средства за поддръжка и ремонт на товарните локомотиви в размер на около 10,6 милиона лева, а технически прегледи ще бъдат извършени на 438 броя локомотиви за около 2,6 милиона лева. Предстоят още и малки и големи ремонти на 139 броя локомотиви за 1,5 милиона лева, както и подемни ремонти на десет локомотива за малко над 2 милиона лева.

"Пълна подмяна на локомотивния парк на дружеството не е предвидена през 2025 г. поради недостиг на финансови средства, като в тази връзка дейността на "БДЖ - Товарни превози" ЕООД се фокусира върху поддръжка и ремонти, които да гарантират техническата изправност и безопасност на съществуващия локомотивен парк", пише Караджов.

Оттук накъде?

Още: Още милиони за още мизерия? Пак няма пари за ремонти в БДЖ, въпреки заделените средства

През декември 2024 г. стана ясно, че Министерството на транспорта ще трябва да започне отначало обществената поръчка за купуване на 35 нови мотриси за БДЖ, а причината - Върховният административен съд е отменил досегашната процедура заради нарушения. С това решение бяха върнати "на нула" всички действия по придобиването на нови пътнически влакове, от които БДЖ се нуждае спешно.

Още: Синдикалист: Железницата е в лошо състояние отпреди 35 години

Проблемът става още по-сериозен, защото България рискува да загуби парите по Плана за възстановяване и устойчивост, които се полагат за обновяането на железниците - обстоятелство, което все още не е коментирано от вицепремиера Гроздан Караджов. Срокът за изпълнение на тази поръчка е август 2026 г. - т.е. в най-добрия случай производителите ще имат около година и половина да доставят 35 мотриси. ВАС твърди, че Министерството на транспорта е приело невъзможни срокове за доставка, защото класираните кандидати изобщо не произвеждат този тип мотриси. За да изпълнят поръчката, която печелят, те би трябвало първо да получат разрешение за самото производство.

В първоначалния вариант на договора подвижният състав трябваше да бъде купен със средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Предложената цена е 642,5 млн. лв., а доставката трябва да се осъществи до 28 месеца - две години и половина, припомня "Булевард България". Отмяната на поръчката означава, че дори този срок ще излезе извън времевите рамки на Плана за възстановяване.

Още: Естакадата и градската железница в Пловдив: Експерт иска да внесе разум в проекта

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес