Не всички любители на градинарството знаят какво може да се засади след краставици в градината или в оранжерията, но това е много важно. Правилното сеитбообращение определя дали реколтата ще бъде огромна или оскъдна. Ако искате добивът да е висок, трябва да следвате няколко прости правила. Едно от основните неща е да не засаждате краставици на едно и също място две години подред.
Какво да засадите след краставици през следващата година?
Друго важно правило е да избягвате засаждането на растения, които са близки „роднини“ на краставиците. Краставиците са членове на семейство, наречено кратуни, а техните роднини включват тиква, тиквички, пъпеш, тиква и диня. Ако засадите тези култури на мястото, на което сте отглеждали краставици миналата година, съществува риск те да се разболяват по-често, тъй като свързаните култури страдат от същите заболявания и патогените най-често остават в почвата.
Краставици без горчивина и болести - изберете тези сортове
Краставиците консумират много макро- и микроелементи от почвата, така че след тях почвата трябва да се натори с минерални торове и да се остави да почива, по-специално през есента след прибиране на реколтата, засадете зелен тор (например детелина или овес). Зеленият тор се изкопава през пролетта по време на подготовката на лехите за следващия сезон. Освен това се смята, че веднъж на всеки 5-6 години почвата просто трябва просто да се остави да си почине, за да „набере сила“ - през сезона се въздържайте от сеитба или засаждане на каквито и да било култури.
Репички, целина, моркови, ряпа, цвекло и хрян - това е, което можете да засадите след краставици в лехата през втората година. Засяването на такива кореноплодни култури е добра идея, тъй като тяхната коренова система отива по-дълбоко в почвата, докато краставиците покриват голяма площ на сравнително малка дълбочина и поемат много полезни вещества от там.
Какво ще се случи, ако използвате сода за торене на краставици?
Препоръчва се засаждането на моркови след краставиците. Можете също така да засадите картофи, но преди това ще трябва да наторите почвата.
По отношение на краставиците, след като вече са засадени в лехата, можете да засадите лук, чесън, билки , по-специално копър. Ако се чудите дали е възможно да засадите чесън след краставици, можете да го направите без притеснения. Чесънът има къса коренова система и затова трябва да получава достатъчно хранителни вещества от мястото, където са расли краставиците.
Този забравен метод за поливане на краставици увеличава реколтата 3 пъти
Вярно ли е, че можете да засадите домати след краставици на следващата година?
Също така сред градинарите често има съмнения дали е възможно да се засаждат домати след краставици и обратно. Можете да засадите домати след краставици, но не трябва да засаждате краставици и домати едни до други. Причината е, че те обичат различни нива на влажност и могат да се конкурират помежду си за достъп до хранителни вещества и светлина.
Засаждането на чушки на мястото на краставиците не е противопоказано. Чушките не могат да се отглеждат там, където вече са расли миналата година. Не е добре да ги засаждате след домати или патладжани.
Как да се отървете от листните въшки по краставиците
Как се подготвя почвата за засаждане на краставици?
Опитните градинари подготвят лехите през есента. За да отглеждат краставици, те извършват следните манипулации:
- През есента клони, слама и трева се полагат на дълбочина 30-50 см. Тоест, образува се дренаж.
- Върху дренажа се насипва слой пресен оборски тор.
Лехата ще остане в това състояние до настъпването на топлото време. През зимата оборският тор ще се утаи, а в началото на май отгоре може да се излее плодородна почва или хумус.
Като начало е по-добре да монтирате арки и да ги покриете с агрофилм. Така оборският тор ще започне да отделя топлина, почвата ще се затопли добре, което ще създаде оптимални условия за засаждане на краставици.
Най-добрият сорт краставици - дава богата реколта, без усилия