Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Само опитните градинари слагат това в компоста

20 февруари 2025, 13:44 часа

Създаването на компост не е трудно, суровините за него са буквално навсякъде в градината и кухнята. И все пак този метод крие свои собствени трикове и нюанси, поради което някои градинари получават висококачествен тор - ронлив, миришещ на горска земя, докато други получават лошо миришеща маса. Но има една съставка, която решава този проблем. Само опитните градинари я слагат в компоста.

Съставката, която само опитните градинари слагат в компоста

Солта в градината е табу - това е мнението на всеки агроном. Но опитни градинари отдавна нарушават това правило, постигайки невероятни резултати. Всичко е въпрос на дозировка и правилна употреба. Шепа сол, добавена към компостната купчина, ускорява разграждането на органичната материя. Натрият активира работата на микроорганизмите, които превръщат отпадъците в тор за няколко месеца. Но това не е единственият трик с кристали от бяла сол.

Какво се слага в компоста в края на ноември?

Други приложения на солта в градинарството

Ако доматите или чушките в градината са болни от цъфтежно гниене, напръскайте ги със слаб разтвор на сол (100 гр на 10 л вода). Това ще попълни калциевия дефицит и ще спре разпространението на болестта. Основното нещо е да не се прекалява: излишната сол засолява почвата, което я прави неподходяща за растенията. Използвайте метода само в критични ситуации и не повече от веднъж на сезон.

Друг начин за използване на солта е борбата с луковите мухи. Поръсете тънък слой сол върху лехиата преди да завали и вредителят ще изчезне. А ако смесите сол със синап на прах и поръсите тази смес между редовете със зеле, ще го предпазите от охлюви. След всяка манипулация със сол, поливайте почвата щедро, така че кристалите да се разтворят и да не навредят на корените. Този метод изглежда рискован, но е тестван от поколения градинари.

Какво можете да използвате за компост?

 

Ето за още за какво още може да се използва солта в градината:

Контрол на отровен бръшлян. Силен разтвор на солена вода може да се използва за борба с отровния бръшлян. Смесете 1 чаша сол и 3,7 литра вода, добавете сапун, за да помогнете на разтвора да се задържа по-добре към растенията. Нанесете сместа върху листата и стъблата на отровния бръшлян с помощта на градинска пръскачка.

Отблъсква мравките. За да предотвратите появата и размножаването на мравки във вашата градина, поръсете обикновена трапезна сол в местата, където се появяват. Този трик също ще ви помогне да се предпазите от мравки дома ви. Просто поръсете сол на местата, където мравките влизат в дома ви и те няма да могат да преминат тази бариера.

3 съставки, които задължително трябва да сложите в компоста

Борба с охлюви. Поръсете сол върху охлювите, за да ги убиете. Изчакайте пет минути, след което ги поръсете отново (това не е хуманен метод, но работи).

Борба с брашнести червеи. Този вредител уврежда зелето, броколите и карфиола. За да ги контролирате, поръсете листата със смес от 1 чаша брашно и 1/2 чаша сол. Най-добре е да направите това сутрин или вечер, когато листата са все още мокри от роса.

Борба с плевелите. Солта често се използва за борба с плевелите, особено в зоните на тротоарите. Смесването на сол с вода и прилагането на разтвора върху плевелите може да помогне за тяхното унищожаване. Но е важно да внимавате разтворът да не влиза в контакт с други растения, тъй като това може да ги унищожи.

Как правилно да използвате есенни листа за компост?

Опасностите от солта за почвата

Солта е натриев хлорид и твърде много от него в почвата води до уплътняване на почвата, блокирайки пътя на водата към корените на растенията, които не могат да абсорбират хранителните вещества, съдържащи се в почвата. Това води до хлороза, слабо развити растения и загуба на реколта. Водният разтвор насърчава бързото изразходване на хумуса в почвата, което изисква допълнително прилагане на по-големи дози органична материя.

Найлонови торби вместо контейнер за компост: Просто, удобно, ефективно

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес