Хрупкави, свежи, вкусни, нискокалорични, полезни за здравето и наслада за сетивата, марулите са идеални и за салата, и за гарнитура към ястия. Цената им обаче извън сезона е по-солена от салатата с тях, а съдържанието на нитрати е гореща тема. За да спестите и да поднесете на трапезата си чиста и полезна храна – хрупкавите марулки на ниска цена и без менделеевата таблица, може да ги отгледате сами.
Отглеждане на марули - как се прави, за да не горчат
Кога сеене на пролетна маруля можем да извършим?
Начинаещите градинари, които за първи път ще отглеждат сами марули, обикновено се чувстват несигурни, като въпросите, които ги вълнуват, са от това кога сеене на пролетната маруля трябва да извършат до свързаните с отглеждането и грижите за марулите. Докато през зимата марулките могат да радват небцето ви с присъствието си на трапезата, отгледани в парници, през пролетта може да им отделите специално място в градината си. Там трябва да сте отглеждали краставици, зеле, картофи или тиквички, които са идеален предшественик на марулите, тъй като минимизират риска салатката ви да хване листни въшки и да я поделите с тези досадни вредители. След това трябва да подготвите почвата и да се захванете с разсада, който докато вън е студено, ще се развие на топличко в дома ви, чакайки хубавото време заедно с вас. Важен е изборът на сорт, тъй като от семената и отгледания разсад ще зависи до голяма степен успехът на начинанието ви. При избора се съобразете с вегетационния период на сорта. Закупете семената от доказан търговец, специализиран магазин, а не от съмнително място, защото е възможно пренасянето на инфекции, слаб и некачествен разсад или семената изобщо да не поникнат, дори да полагате най-адекватните грижи за тях.
Следваща стъпка е засаждането на избраните за приготвяне на разсад семена, което е най-удачно да бъде извършено в специални кофички за разсад. Въпреки че марулите търпят множество пресаждания, е най-добре да може лесно да ги извадите заедно с пръстта и без да засягате съседните марули, за да ги пресадите в земята, когато дойде моментът за това.
Култивирането на маруля от ранните сортове е април-май, така че сега е моментът да помислите за салатката си, ако нямате парник и не си отглеждате свежи марули целогодишно.
Защо всеки трябва да яде марули?
Засаждане на марули през есента - как да уцелим точното време
Какво е важно за засаждането на марули?
Освен кога сеене на пролетна маруля можем да извършим е важно и как се прави. Имайте предвид следните важни правила за сеене и отглеждане както на разсад за марули, така и на самата салатка след това:
- Рохкава и леко влажна, но не прекомерно, за да не причини гниете, трябва да е почвата. Предварителното обеззаразяване на почвата е важно, както и подхранването ѝ – внасянето на калциево-амониев нитрат, тъй като марулята се нуждае от азот.
- Семената се засаждат в кофички, като необходимата дълбочина е от 1 до 1.5 см. Ако засаждате в градината, спазвайте правилото 40х40 см. за растение – марулите се нуждаят от свое място и не обичат прекомерната близост. По време на никнене на семената те се нуждаят от овлажняване, което не трябва да е прекалено. Препоръчва се пръскане с вода с пулверизатор, а не поливане, тъй като семената са плитко засадени, поради което поливането създава рискове за отриването им. При отглеждане от семена разсадът е готов за пресаждане на по-широко след появата на 1-2 истински листа.
- Топлината и светлината са важни. Не пропускайте тези нужди, общи за разсада, независимо какви култури ще отглеждате.
- Засаждането може да се извърши и директно в почвата, като марулите са устойчиви, некапризни и това ги прави подходящи за директно засаждане в градината. А кога е най-подходящият момент? Когато почвата е между 7°C и 18°C, което ще се случи в различно време през различните години и региони в страната.