Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рисковете от изтичане на радиация след руската атака по АЕЦ "Чернобил": Говори проф. Георги Касчиев (ВИДЕО)

20 февруари 2025, 16:00 часа • 5488 прочитания

Нужно е бързо да се затвори дупката в защитната обвивка над саркофага на реактор №4 в АЕЦ "Чернобил", защото ако обстрелите продължат, нанесат се още щети, появи се природно бедствие като земетресение и се срути бетонният постамент, то конструкцията няма да може да изпълни основната си функция - а именно защита от излизане на радиоактивни частици в атмосферата. Така ядреният експерт проф. Георги Касчиев коментира в Студио Actualno последствията от руската атака с дрон по Чернобилската атомна централа от 14 февруари. Към момента няма данни за радиационна опасност.

Още: Дрон камикадзе удари АЕЦ Чернобил, МААЕ потвърди (ВИДЕО, СНИМКИ)

Какво представлява защитното съоръжение на АЕЦ "Чернобил"?

След тежката авария през 1986 г. правителството на тогавашния Съветски съюз решава, че трябва да запази останалите три блока на централата. За целта аварийно изгражда бетонен саркофаг, който да закрие останките от избухналия реактор - с цел защита от радиоактивност. В него има около 400 куб. м бетон и над 7000 тона стомана. Не е изпълнен като вечно съоръжение – животът му е оценяван на около 25-30 години. "Още преди 20-ина години възниква идеята, че той трябва да бъде или разрушен, което при тези тежки радиационни условия е невъзможно, или да се съхрани. Затова се прави международен фонд и се изгражда нова защитна обвивка, без да се пипа нищо от стария саркофаг. Това е най-голямата преместваема структура в света – 110 м височина, ширина около 260 м, дължина 150-160 м", коментира проф. Касчиев.

Снимка: ДСНС-Украйна

Още: Огън, лед и ядрени страхове: За дупката в АЕЦ "Чернобил" има временно, но не и трайно решение

Става въпрос за конструкция от дъгообразни метални форми. От външната страна има защитна обвивка от дебела метална ламарина. От вътрешната – на около 12-13 метра от външната – има допълнителна обвивка, така че двете гарантират, че никакви радиоактивни прахове не могат да излизат в атмосферата.

При атаката с дрона е пробита дупка и в двете обвивки, потвърждава Касчиев на база публично известната информация. Саркофагът от съветско време не е засегнат. По думите му - украинците първо се опитват да установят какви са пораженията, дали има щети върху носещата конструкция, а след това да направят някакъв план как временно да затворят дупката. През нея навлизат дъжд и сняг, които могат да повредят други компоненти. Цялата вода, която е използвана при пожарогасенето, също е проблем. "Първата задача е временно покритие. Последните сведения са, че (дупката) е доста по-голяма, с неравни, назъбени краища. В тази зимна обстановка работата е опасна, тъй като хората трябва да са привързани с въжета, едва ли не да бъдат алпинисти", допълни той.

Защо възникват нови и нови пожари?

"Между двете обвивки има изолация, която е горящ материал. Там се намира отсекът за поддръжка и ремонт на механичния кран – с него могат да се слагат различни контейнери, да се вкарват различни товари. Този отсек също е повреден. Там най-вероятно е имало масла и други запалителни материали. Мястото е труднодостъпно, затова продължава да има тлеещи огнища", посочи експертът.

Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон

Снимка: Actualno.com

Ядрен тероризъм от Русия

"В основите има около 200 тона ядрено гориво, използвано в реактора, и огромно количество радиоактивни отпадъци. В случая можем да говорим за ядрен тероризъм – това вероятно е първата атака на ядрено съоръжение в света с нанесени поражения", каза проф. Касчиев и потвърди, че снимките след атаката показват руски дрон, двойник на иранските "Шахед"-и, носещ името "Геран-2". "Двигателят му е открит, серийният номер - също. Няма съмнение, че дронът е руски", заключи ядреният експерт.

Още: Украйна показа руския дрон, ударил купола на Чернобилската АЕЦ (СНИМКИ)

Гледайте още детайли в разговора с водещ Ивайло Ачев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес