България не може да изгради атомна централа с доставеното оборудване без помощта на Русия и затова продажбата на реакторите от АЕЦ "Белене" на Украйна е правилен ход. Такова мнение изрази в Студио Actualno ядреният експерт проф. Георги Касчиев, след като този месец парламентът на Украйна прие закон, разрешаващ закупуването на двата руски реактора. Те ще бъдат използвани за разширяване на АЕЦ "Хмелницки".
В медиите вървят слухове, че България ще се откаже да ги продаде, като се цитира разнобой с БСП в управляващата коалиция. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов все пак даде уверение преди дни какво смята да предприеме страната ни: Борисов за продажбата на оборудването на "Белене": Както търпим Гуцанов да се среща с Митрофанова, така и те ще търпят (ВИДЕО).
"Нищо не можем да направим с оборудването"
"Не са доставени всички компоненти – например главните циркулационни помпи, които се произвеждат в Русия. Могат и другаде да се произведат, но ще бъде дълъг процес. Нямаме този опит, не можем да минем без руските фирми и докато сме обявени за вражеска държава, ние нищо не можем да направим с това оборудване, освен да стои като паметник на глупостта и алчността", заяви проф. Касчиев.
Снимка: БГНЕС
Още: Атанас Зафиров: БСП е против продажбата на реакторите от АЕЦ "Белене" на Украйна
Как Украйна ще използва реакторите и нужни ли са ѝ?
"Украинците имат много по-развита ядрена промишленост, много повече опит. Докато са във война, за мен е немислимо да правят нещо. Освен това има разлика в проекта за „Хмелницки“ 3 и 4 и проекта за „Белене“", посочи все пак той, допълвайки, че е нужно да се предприемат различни модификации, за да може реакторите да работят в Украйна.
Украинският президент Володимир Зеленски наскоро обяви, че в "Хмелницки" всичко върви по план и за година и половина може да се стигне до пускане на четвърти блок. Според проф. Касчиев обаче лидерът на Украйна е бил подведен от своите съветници на тема енергетика.
Още: Бориславова: Ще следим как управляващите ще постъпят с оборудването за "Белене" (ВИДЕО)
"За мен това е пълен абсурд – година и половина трябва само да се прави проектирането", каза той.
Експертът припомни аналогичен случай: "Навремето в Иран започна да се строи реактор по проект на Siemens, 3-годишен строеж. Вдигната е защитната обвивка със сферична форма, започва войната и тя е пробита. Siemens се оттегля, руснаците влизат през 1996 г. и казват: "Ще сложим вътре оборудване и за 3-4 години всичко ще е готово". Но реакторът влиза в действие след 15-16 години. Проблемите при такива мешани проекти са много големи, трябва да се решават на място".