Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви грижи трябва да полагаме за стайните растения през зимата

18 февруари 2022, 16:20 часа

Вашите стайни растения не са имунизирани срещу студените зимни месеци. Да, те живеят в относително средни температури, но все пак отново имат нужда от грижа. Ето и какво да правите, за да бъдат винаги процъфтяващи и красиви.

Инструменти за грижа на стайни растения

Те варират в зависимост от условията, в които гледате растенията. Ето и най-често нужните за тази цел:

•          Пулверизатор за растения

•          Стаен овлажнител

•          Градинарска лейка

•          Допълнителни светлини за растеж (ако е необходимо)

Преди да започнете

Различните видове растения могат да се различават едно от друго в грижите си. Направете кратко проучване за вашите, преди да започнете. Разбира се, можете да следвате и общи принципи, но все пак трябва да внимавате при прилагането им. Коледната звезда, например, се нуждае от различни грижи, за разлика от здравеца, който сте прибрали за зимата.

Като цяло се опитайте да имитирате естествената среда на растенията, от където идват. Тези, които са тропически, са свикнали през зимата да изпаднат в летаргия. При повечето растения е така, но все пак не забравяйте да имитирате естествената среда на открито, до колкото това е възможно.

Коригирайте режима си на поливане

Да, през зимата въздухът е по-сух, но това не е причина да увеличите поливането. През този период  някои растения напълно спират своя растеж. Следователно за хидратацията е нужно по-малко количество вода. Ако прекалите с нея, това може да доведе до гниене на корена.

В зависимост от растението – преценете и нуждата от поливане. Кактусите почти не се нуждаят от вода, докато тропическите растения все имат нужда от своята доза. Когато почвата е суха в дълбочина от 2-3 см, то тогава е време да извадите лейката.

Не използвайте студена вода за поливането, тъй като това може да е шокиращо за корените. Оставете я в стаята за няколко часа и тогава преминете към напояване.

Променете нивото на влажност

Преди зимата то може да спадне до 30 процента, а растенията се радват на нива до около 50%. Ако имате овлажнител в дома си, то ги оставете да му се порадват. При липса на такъв – помислете за друг начин за повишаване на влажността.

Можете да прегрупирате растенията. Естествено те отделят влага през листата чрез транспириране и можете успешно да използвате това. Подходящи места са влажните пространства в дома – банята и кухнята. Така те ще абсорбират влагата.

Друг начин е да ги поставите в тава с вода, но преди това сложете камъчета, за да повдигнете саксиите. По този начин ще има  достатъчно влага, без да се стига до гниене на корените.

Пулверизирането е по-скоро успокоение за градинаря. За да има обаче някакъв ефект, то трябва да се прави редовно, по няколко пъти на ден. Опитайте и вижте дали можете да бъдете съвестни в това. При постоянство със сигурност ще видите разликата в растенията си.

Температурата

Повечето растения са доволни на 18-24 градуса. За да им осигурите такава температура ги дръжте далеч от течения или пък климатици и различни електроуреди, които могат да я повишат много над това.

Колебанията в температурата могат да убият стайните растения, точно както и дългите периоди на студ.

Следвайте слънцето

Винаги обръщайте растението, както слънцето се движи. Правете това по време на поливането, като по този начин ще можете да осигурите нужното количество светлина. Така никоя част няма да страда от недостиг.

Поставете растенията си на диета

През зимата те не се нуждаят от торене и това само би променило естествения им ритъм. Спрете торенето до ранна пролет или докато не забележите проява на развитие. Изключение правят тропическите растения, които са активни зимата. При тях само намалете обикновеното количество торене.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес