Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обрат на втора инстанция: Младеж, прегазил жена на пешеходна пътека в Пловдив, се размина със затвора

21 февруари 2025, 11:52 часа • 481 прочитания

Обрат в съда - Веселин Тачев, който след катастрофа на пътя причини смъртта на заместник-директорката на пловдивско училище Милена Петрова, няма да лежи в затвора. Такова е решението на тричленния състав на Апелативния съд в Пловдив - втора инстанция по делото, след като първа инстанция постанови 1 година ефективно наказание. Инцидентът стана на 12 януари 2023 г., като 18-годишният тогава Тачев, със стаж зад волана едва 3 месеца, блъсна пресичащата 52-годишна пловдивчанка на пешеходна пътека. Тя почина по-късно в болница.

Още: Мъж е починал след катастрофа в Шуменско

В деня на катастрофата е валял дъжд, пътната настилка била мокра, а видимостта - намалена. Обвиняемият не е употребявал алкохол или наркотици, преди да се качи зад волана, превишил е скоростта с 3 км/ч - от 50 на 53. Млад водач е. Всичко това е отчетено от съда на първа инстанция като смекчаващи вината обстоятелства, което намалява минималната предвидена присъда в случая от 3 години на 1 година. Сега обаче настъпва обрат.

„Смъртта е единственото нещо, което е необратимо. За подобно престъпление да се постави условна присъда, е парадокс. Предвид това, което видях на заседанието, не мога да кажа, че съм изненадан. Ясно си спомням как съдия Васил Гатов се подсмихваше и си разказваше шеги с колежката, докато прокурорката изнасяше нашата страна от случая. Като цяло видях несериозно отношение, абсолютно незачитане на емоционалната страна на този случай, която е моята страна. Не мога да кажа, че съм изненадан, но не смятам и че е правилно", коментира пред Нова ТВ синът на починалата Милена Петрова - Георги Петров.

Още: До спирка в София: Кола помете кошче и бордюри, по чудо няма пострадали (СНИМКИ)

Какви са мотивите на съда?

"Знам само, че един от съдиите има особено мнение – според нея трябва да има ефективна присъда, което е нещото, за което се борим от самото начало. Аз не търся възмездие. Нищо няма да върне майка ми от отвъдния свят. Търсим някаква справедливост в рамките на закона. Законът постановява, че провинилият се трябва да лежи в затвора в рамките на между 3 и 15 години. Разбирам, че има смекчаващи вината обстоятелства, той е млад, но трябва да има някаква ефективна присъда, за да има някакво последствие от провинението му", смята Георги.

Снимка: БГНЕС, илюстративна

"Скоростта е ключов фактор. В експертизата беше изрично посочено каква е следвало да бъде скоростта на младежа и с каква скорост той е могъл да спре. Красноречив е и спирачният път на автомобила. Той е карал едно стабилно време, след като е ударил майка ми. Първо, очевидно не е внимавал къде гледа, когато шофира, и второ, скоростта му е била такава, че след удара не е могъл да спре достатъчно бързо. Говорим за престъпление от абсолютно невнимание. Така го нарече и защитата на обвиняемия в съда. Това е и престъпление, широко разпространено в наши дни – затова си струва изобщо да говорим за него", каза още Георги Петров.

Още: Дъщерята на шефа на полицията в Дряново блъсна две деца (ВИДЕО)

"Не претендирам младежът да лежи в затвора доживот или дори 5-10 години. Не пожелавам на никого да се случи това, което се случи на мен. Бих искал младежът да има хубав, пълноценен живот, да има деца, да ги възпита да не шофират като него. Но трябва да има ефективна присъда дори в минималния ѝ размер - според закона. Условната присъда е един размахан пръст – не прави повече така, защото ако направиш така, ще те санкционираме. Той е 18-годишен, това е смекчаващо вината обстоятелство, но че сме млади шофьори, не е картбланш да убием някого на пътя. Не означава, че първото ни провинение може да е отнемеане на човешки живот - в случая, на 50-годишна жена. Майка ми беше в добро здраве, посветила бе живота си на учениците си и на семейството", коментира още синът на Милена Петрова.

Още: Тежка катастрофа в Русенско взе жертва

Обжалване

"Нормалната присъда беше дадена на първа инстанция. Ще се борим пред Върховния касационен съд да остане именно тя", заяви Георги.

В нито един момент нито Тачев, нито неговото семейство не се е свързвало да попита как е блъснатата на пешеходна пътека Милена Петрова, докато е лежала в болница след инцидента. Никой не е потърсил близките ѝ, за да изкаже съболезнования след смъртта ѝ. Единствено пред съда Тачев е казал един път, че изказва съболезнования.

Предишни провинения

"От това, което прокурорът каза на заседанието на Апелативния съд, разбрах, че е имал две провинения преди това, но не знам от какво естество", коментира още Георги Петров.

Той посочи, че симптоматика може да се търси в цялото ни общество. "Когато сядаме зад волана, ние караме няколкотонова машина, която може да причини смърт дори със скорост в рамките на ограниченията. Хората трябва да внимават, защото човешкият живот струва повече от една такава елементарна грешка. Истината е, че колкото е тежко наказанието, или пък леко, трябва да гледаме на човешкия живот с малко повече уважение, с повече важност", смята той.

Още: Загинали и много ранени при тежка катастрофа край Видин

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес