Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

СТЕНИ: Фестивал за европейска солидарност и международна конференция ще отбележат 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена

22 октомври 2024, 13:29 часа • 180 прочитания

Падането на Берлинската стена бе епохално събитие, не само за Германия, но и за целия свят. В чест на неговата 35-годишнина Културният център на СУ и сдружение „Център за четене и култура“ организират първия Фестивал за европейска солидарност, който ще обедини над 20 събития между октомври и декември в София. „Стени“ е тематичният фокус на фестивала и тема на международната конференция, която всъщност вдъхновява създаването на Фестивала и се превърна в негово програмно събитие.

И двете инициативи имат обща цел – да изведат на преден план в публичния дневен ред някои значими въпроси, към които днес, повече от всякога е нужно да се отнесем задълбочено и внимателно: защо през 1989 г. бутахме стени, а днес мнозина предпочитат да ги изграждат отново? Дали през този период принципите на либералната демокрация са останали непроменени, или е необходимо днес те да бъдат преоценени предвид новите предизвикателства пред глобалния ред, основан на човешките права?

В своеобразен манифест на Фестивала Александър Кьосев – професор по културна история на модерната епоха и директор на Културния център на СУ, описва защо е необходимо днес да говорим именно за европейската солидарност и да правим това през различни перспективи и възможни подходи. „Солидарността е нещо повече“, твърди той и добавя: До съвсем скоро изглеждаше, че Европа е преодоляла вековната си враждебна разпокъсаност и е постигнала мир. След дълъг и труден процес на обединение, продължил десетилетия, 27 страни вече имат общи законови и административни рамки, осигуряващи свободно придвижване, огромен пазар, обмен на хора и идеи, взаимна търпимост на различията. Събитията от последните няколко години обаче – световната финансова криза, мигрантските вълни, Брекзит, пандемията, войните в Украйна и близкия Изток – неочаквано издигнаха нови стени. Те вече въвеждат забрани, разпалват конфликти, откриват фронтове.

Това идва да напомни на всички, че солидарността е нещо повече от добро институционално устройство. Тя  не се изчерпва с парламент и комисии, със стандарти, стопански съюзи, дори с военни алианси: предполага общо съзнание за принадлежност. В самото ѝ сърце е емоционалната връзка между всички европейци, усещането за „ние“ и готовността за взаимна подкрепа. А това изисква и културен проект: съзнание за общо наследство и обща културна съдба – и в миналото, и в настоящето, и в бъдещето.“

Без никакви илюзии, че фестивалът би могъл да даде директни решения или да отговори на множеството възникващи въпроси, той си поставя по-скромната цел да тематизира, но и да практикува многообразието и солидарността.

Обединен от своя фокус „Стени“, Фестивалът за европейска солидарност е мозайка от културни, художествени, публични и академични събития, зад които застават повече от 15 международни партньора, сред които държавни, образователни и научни институции, посолства и културни институти, културни организации и издателства. Различните компоненти от фестивалната програма са свързани в мрежа от общи проблеми, фокусирани върху преградите, които ни разделят и мостовете, които ни свързват.

Участници в културните и академични прояви на фестивала ще бъдат учени, писатели, художници, куратори, музиканти, журналисти и дипломати от различни държави. 

Първото събитие на Фестивала за европейска солидарност ще бъде дискусия, посветена на книгата „Изгубено царство. История на руския национализъм от Иван ІІІ Велики до Владимир Путин“ на известния професор по украинска история в Харвард и директор на харвардския Украински изследователски институт – Серхий Плохий. Книгата проследява развитието и пресечните точки на руския национализъм и руския империализъм в продължение на близо 600 години история: от възникването на независимата Московска държава до анексията на Крим. Публикувана 5 години преди войната и оказала се трагично проницателна, „Изгубено царство“ вече е факт и на български език (ИК „Прозорец“, 2024, превод Невяна Андреева).  Разговорът за това важно съчинение ще се проведе на 7 октомври от 19:00 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Ще участват преводачката на книгата Невяна Андреева, историците доц. Алексей Кальонски, гл. ас. Евлоги Станчев и журналистът Бойко Василев. Модератор ще бъде проф. Александър Кьосев.

Разговорът за книгата на Плохий дава начало на още цяла серия дискусии по различни теми в програмата на Фестивала, която освен това предлага музикални събития, изложби, прожекции на филми, пърформанси.

Най-интензивният период от програмата ще бъде през ноември. Важен акцент в нея ще е музикалният пърформанс „Ростропович срещу Стената“, който ще се проведе на 11 ноември пред Мемориала на Берлинската стена в парка на НДК. На същата дата преди 35 години забележителният руски виолончелист Мстислав Ростропович изнася пред рушащата се Берлинска стена импровизиран концерт. Сред отломките около Чекпойнт Чарли  той изпълнява вдъхновено, по собственото си спонтанно желание, няколко сюити на Йохан Себастиан Бах. Оттогава това импровизирано изпълнение на великото музикално наследство на Европа е символ на победата на свободния творчески дух над Стените и над всички диктатури. Този жест на свобода и надежда ще бъде претворен от един от най-известните съвременни български виолончелисти и водещ музикален педагог – проф. Анатоли Кръстев.

Международната конференция „Стени“ ще се проведе между 11 и 13 ноември, а в нея ще вземат участие повече от 30 учени от различни държави. Сред тях ще бъдат Пол Бетспрофесор по Модерна европейска културна история в Оксфордския университет, политологът Джей Роуелдиректор на френско-германския изследователски център „Марк Блок“ в Берлин, политологът Иван Кръстев, председател на Центъра за либерални стратегии в София и изследовател в Института по хуманитарни и социални науки във Виена (IWM Vienna). В рамките на конференцията ще се проведат три дискусионни панела, посветени на перспективата на артисти, дипломати и журналисти към темата „Стени“.

Част от Фестивала ще са и есенните „Литературни срещи“ на фондация „Прочети София“, чието мото ще бъде „Това е стена“, цитирайки стихотворението на Борис Христов „Стената“. Сред гостите на „Литературни срещи“ ще бъдат руският журналист и писател Михаил Зигар, българският писател и поет Георги Господинов, родената в Киев и живееща от 25 години в Берлин писателка – Катя Петровская, германската писателка и журналистка – Джаки Томе.

Преди това обаче на 16 октомври от 18:00 ч. ще бъде разговорът за романа „Фердидурке“ на един от великите представители на полския и на европейския авангард Витолд Гомбрович (издателство „НИКЕ“, 2024, превод Димитрина Лау-Буковска). Той ще бъде представен в Полски институт в София от проф. Влоджимеж Болецки, д-р Катерина Кокинова и издателя Дани Радичков. Част от събитието ще бъде и лекция за творчеството на писателя, официално забранено от комунистическия режим в Полша в продължение на десетилетия.

Програмата до края на октомври включва и пълнометражния дебют на германската режисьорка Анника Пинске – „Всички говорят само за времето“ (30 октомври от 19:00 ч. в Театрална зала на Софийски университет), който е една от трите филмови прожекции в програмата на Фестивала за европейска солидарност. Филмът е бил номиниран за наградата за дебют на „Берлинале“ през 2022 г. и е едно от събитията, които се реализират с подкрепата на Гьоте-институт България по време на фестивала.

Всички събития през октомври са със свободен достъп. Цялата програма на фестивала скоро ще бъде достъпна онлайн. 

--

Фестивал за европейска солидарност и международна конференция „Стени“ се осъществяват с подкрепата на фондация „Америка за България“.

Събитията се реализират с подкрепата на Столична община, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, фондация „Фридрих Науман“.

Партньори на събитието са Гьоте-институт България, Френски институт в България, Полски институт в София, РЦСИ „Топлоцентрала“, галерия „Топлоцентрала - Куб“, фондация „Прочети София“, АГИТПРОП, фондация „Бахово общество в България“, фондация „Луксуриа Еуропае“, Sofia Information Integrity Forum, Нов български университет, галерия „Синтезис“, Киномания, фондация „Имам идея“, Национален дворец на културата, издателство „Прозорец“, издателство „Жанет 45“, издателство „НИКЕ“, Държавен културен институт, Институт за съвременно изкуство.

Със съдействието на: Бюрото на Европейския парламент в България, Посолство на Федерална република Германия в София, Посолство на Румъния в Република България, Посолство на Украйна в Република България.

„Литературни срещи“ се реализират още с подкрепата на Министерство на културата, Столична община и фондация „Америка за България“.

--

Фестивал за европейска солидарност и международната конференция „Стени“ се организират от Културен център на СУ и сдружение „Център за четене и култура“.

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес