Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо продължаваме да изпитваме тревожност и нещастие в златните години на цивилизацията ни?

20 декември 2022, 10:59 часа • 1428 прочитания

Преведената на над 20 езика „Мозък не за този свят“ от шведския психолог Андерш Хансен обяснява процесите в нашия мозък и търси отговор можем ли да се справим с депресията..

Въпреки че животът ни никога не е бил по-хубав, изглежда, много хора не се чувстват добре психически. Зачестяват обезпокоителните доклади, според които броят на страдащите от ментални проблеми нараства, а здравните организации предупреждават, че навярно след няколко години различните форми на депресия ще започнат да вредят повече от което и да е друго заболяване по света върху здравето на хората.

Защо се чувстваме зле, щом човечеството се намира в разцвета си?

Популярният шведски психолог Андерш Хансен се заема с нелеката задача да даде отговор на този въпрос в издадената на повече от 20 езика книга „Мозък не за този свят“.

В нея на достъпен език авторът, чиито книги са истинска сензация по продажби в Швеция и Япония, проследява не само какво се случва с нашия мозък при появата на депресия и тревожност, но и разглежда защо те понякога означават просто, че сме… здрави. Както и дава съвети как да се справим с тях благодарение на собствената си биология.

Сред страниците на това издание специалистът се връща хилядолетия назад – към ранните етапи в развитието на човечеството, за да обясни защо и до днес човешките тяло и ум са програмирани така, че да изпитваме постоянна тревожност, свързана с инстинкта за оцеляване.

И все пак: откъде идват емоциите и наистина ли всичко е „в главата ни“? Защо не можем да бъдем постоянно щастливи?

Д-р Хансен показва как възникват емоциите ни, как работи душевният механизъм на човека и изтъква два основни фактора, които играят важна роля в психическото ни състояние и които мнозина подценяват – физическата активност и избягването на самотата, както и да помагаш на останалите да я преодолеят.

Базирана на множество източници и дългогодишния професионален опит на психиатъра, „Мозък не за този свят“ заменя познатия израз „всичко в главата ни“ с „всичко е в главата и тялото и и често е знак за напълно нормално функциониране“. И напомня на всеки, който се чувства зле – помощта винаги може да бъде получена, стига да я поискаме.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес