Американският президент Барак Обама увери турския си колега Реджеп Ердоган, че САЩ ще му помогнат да изправи пред съда виновните за осуетения държавен преврат на 15 юли.
На двустранна среща с Реджеп Ердоган извън разговорите във формат Г-20 в Ханчжоу, Обама каза: Уверяваме ви, че хората, които предприеха това, ще се изправят пред правосъдието.
Турският президент обвинява бившия имам Фетхуллах Гюлен, живеещ от 1999 г. в САЩ, че е организаторът на провалилия се пуч в Турция.
По-рано Барак Обама говори за ситуацията в Сирия.
Различията между САЩ и Русия по начина за умиротворяване на Сирия остават сериозни, заяви още американският президент .
Не е ясно засега дали Путин и Обама ще проведат консултации извън икономическата програма на форума в Китай, посочва БНР.
Изявлението на Обама идва на фона на твърденията на телевизия CBS, че Москва и Вашингтон са близко до „пълномащабно военно и разузнавателно сътрудничество“ срещу групировката „Ислямска държава“ в Сирия. Руски дипломати изтъкват като пречка взаимодействието на умерени бунтовници с джихадисти в Алепо и Хама.
Междувременно започна и 11-а среща на върха на ръководителите на държавите членки на Групата на 20-те, предава БГНЕС.
Като организатор на форума Китайската народна република постави в центъра на дневния ред координирането на действията в световната търговия и инвестициите.
Лидерите на Г-20 ще отделят голямо внимание на въпросите на иновационния растеж, повишаването на ефективността на механизмите за управление на глобалната икономическа и финансова система, стимулирането на международната търговия и инвестиции, а също взаимно свързаното развитие. Ще бъдат обсъдени и проблемите на международната търговия, продоволствената сигурност инфраструктурата и други сфери на икономиката.
Очаква се участниците да формулират програма на Г-20 за иновационен ръст, както и да разработят план за реализиране на задачите в областта на устойчивото развитие до 2030 г.
Те ще засегнат и други важни теми като нестабилността в редица региони на света, международния тероризъм и изменението на климата.
На 11-а среща на върха са поканени и редица други страни. По покана на Пекин в Ханчжоу пристигнаха ръководителите на Казахстан, Египет и Испания, както и представители на страни, председателстващи различни международни организации – на Лаос (председател на АСЕАН) и на Чад (страна председателстваща Африканския съюз).
"Лидерите на Г-20 трябва да променят политиката си от краткосрочна в дългосрочна". Това заяви, откривайки срещата на върха председателят на КНР Си Цзинпин.
Необходимо е да се координира всеобхватна данъчна, парично-кредитна и структурна политика в хода на провеждането на реформи, да се насърчава международното търсене и да се създават основи за глобалния растеж, посочи още Цзинпин.
Снимка: Архив