Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Boeing разработва термоядрен двигател (ВИДЕО)

13 юли 2015, 11:53 часа • 14402 прочитания

Инженерите на Boeing са проектирали самолетен двигател, работещ от малки термоядрени взривове. Доколко реална е подобна разработка и какви термоядрени устройства съществуват в света?

Докато Apple и Samsung получават патенти, в които се описват разработки, определящи бъдещето на смартфони и джаджи, други компании разработват творения от друг мащаб. Преди дни компанията Boeing получи от Ведомството по патентите и търговските марки на САЩ (USPTO) одобрение за авиационен двигател, работещ от енергията на малки термоядрени взривове.

Макар че засега разработката съществува само на хартия, самото наличие на проект от подобен характер вече ознаменува бъдеща революция в авиацията, тъй като всички предишни проекти са били предназначени за реализиране строго в космическата сфера.

Все още повечето самолети, включително и най-големите Boeing 787 Dreamliner, използват турбовентилаторни двигатели, в които вентилатори и турбини сгъстяват въздуха и възпламеняват горивото, създавайки необходимата за полета тяга. Термоядреният двигател, който искат да построят в Boeing, може да се монтира дори на космически кораб или ракета.

Принципът на действие на новия двигател е следният: монтирани в него мощни лазери се фокусират върху деутерий и тритий, радиоактивни изотопи на водорода, които се подават в горивната камера. Въздействието на лазерите провокира ядрена реакция на синтез, резултат от която става неголям термоядрен взрив.

Освободеният в резултат на този взрив водород или хелий с колосална скорост излиза през соплото на двигателя, създавайки реактивна тяга.

С това работата на двигателя не завършва – термоядреният взрив води до нагряване на стените на горивната камера. Те са покрити с уран-238, който влиза в реакция с продуктите на термоядрената реакция – високоенергийни неутрони, които на свой ред изработват огромно количество топлина. В резултат на това върху стените се подава охлаждаща течност, която при изпарение върти специална турбина, генерираща енергия, необходима за работата на лазера. И така цикълът се повтаря.

Подобен двигател няма да замърсява околната среда и ще изисква минимални разходи, след като бъде създаден. Това очевидно няма да е скоро, а преди експлоатацията ще се наложи сериозно разглеждане на въпросите за безопасността.

Опити за създаване на самолети с ядрена силова установка са предприемани в СССР и САЩ в периода на Студената война. Двете страни постигнали успех в реализацията на тези проекти, но разпадането на СССР възпрепятствало приключването на съветската разработка. Американците се върнали към проекта за своите безпилотни апарати през 2003 г.

Като цяло ядрената енергетика преживява ренесанс. Строителството на експерименталния термоядрен реактор ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) е сред най-важните проекти на XXI век. Засега като примерна дата на неговия старт оптимистично се посочва 2021 година.

В същото време американската компания Lockheed Martin обяви разработването на 100-мегаватов компактен термоядрен реактор, чието създаване ще отбележи пробив в сферата на алтернативната енергетика.

Той ще бъде разполаган в задната част на камиони. Пълноценен образец ще се появи към 2019 година, а сега Lockheed Martin търси спонсори в лицето на правителството на САЩ и сред бизнесмените. Този реактор предизвиква скепсис сред руските изследователи.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес