Ситуацията с Алексей Навални поставя под съмнение възможността за изграждане на по-нататъшно сътрудничество между Руската федерация и Европейския съюз. Това съобщи руското външно министерство, цитирано от ТАСС.
Според министерството, 2020 г. ще бъде запомнена със сериозен неуспех в отношенията между Руската федерация и Европейския съюз, продължаващ своята санкционна политика, "подлагайки руснаците и бизнеса на незаконни ограничения".
"Те се намесиха във вътрешните работи на съюзническата ни Беларус. Апогей на недружелюбните стъпки бяха действията във връзка с така нареченото отравяне на Алексей Навални, което постави под съмнение самата възможност за изграждане на по-нататъшно сътрудничество с Европейския съюз", подчерта руското външно министерство.
То също така отбеляза, че въпреки признаването на неработоспособността на така наречените пет принципа на отношения с Русия, през годината "членовете на ЕС не са успели да започнат работа по тяхното преосмисляне".
Руският външен министър Сергей Лавров заяви по-рано, че коментарите на западните политици относно завръщането на Навални в родината му имат за цел да "отклонят вниманието от дълбоката криза", в която се намират техните страни.
Министерството също така отбеляза, че при изграждането на отношения с ЕС, Русия няма да "заеме поза на обидена" и да прекъсне останалите канали за диалог.
"Напълно осъзнаваме обективната нужда от търпение, за да изградим равноправно и взаимно уважаващо сътрудничество с Европейския съюз, разбира се, когато той е готов за това", заяви външното министерство.
В същото време дипломатическата служба посочи, че ЕС продължава да игнорира „грубите нарушения на правата на рускоезичното население в Прибалтика“, нарушенията в тези страни в областта на свободата на словото и фактите за пренаписване на историята.
„Виждаме, че ЕС, въпреки декларирания си ангажимент за разрешаване на вътрешноукраински конфликт, си затваря очите за саботажа от страна на киевския режим на неговите задължения по Минските споразумения и споразумения от срещата на върха на нормандския формат в Париж, както и дискриминацията и потискането на руския език в Украйна", добавиха от външното министерство. "С една дума, подобни действия на Европейския съюз не будят доверие."
Външното министерство посочи търговско-икономическото сътрудничество между Руската федерация и ЕС, чиито показатели са „все още значими“.
„Забележително е също, че дори като се вземат предвид политическите рискове, свързани с линията на Запада към нашата страна, европейските инвеститори не бързат да напускат Русия“, отбеляза министерството.
Нарастването на протекционистичните настроения във външноикономическата политика на Европа, чиято цел е постигане на стратегическа автономия от Брюксел, също не убягва от вниманието на Руската федерация, подчерта дипломатическият отдел.
"Ясно е, че амбицията е двигателят на прогреса. Но важното е, че гръмките лозунги не се превърнаха в прикритие за нелоялна конкуренция, включително в енергийния сектор, който продължава да бъде ключова област на взаимодействие между Русия и ЕС", заключи външното министерство.