Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цената на петрола пада заради нова COVID вълна в Китай и високата инфлация

13 юни 2022, 09:57 часа • 5059 прочитания

Цените на петрола се понижиха в понеделник, тъй като избухването на случаите на COVID-19 в Пекин потуши надеждите за бързо нарастване на търсенето на гориво в Китай.

Същевременно притесненията относно глобалната инфлация и бавния икономически растеж допълнително потиснаха пазара, предава Reuters.

Фючърсите на суровия петрол сорт „Брент“ паднаха с 1,81 долара, или 1,48%, до 120,20 долара за барел рано сутринта. Цената на американския лек суров петрол West Texas Intermediate пък достигна 118,81 долара за барел, отбелязвайки спад от 1,86 долара или 1,54%.

Цените паднаха, след като китайските служители предупредиха в неделя за „свирепото“ разпространение на COVID-19 в столицата и обявиха планове за провеждане на масови тестове в Пекин до сряда.

„Ситуацията в Китай създава значителен риск от спад в краткосрочен план, но повечето хора разглеждат постепенното нормализиране на китайското търсене като мощен положителен ефект за петрола. Това е въпреки опасенията за нов локдаун през следващите седмици, тъй като настоящото търсене далеч не отразява нормалните условия.“, казва в съобщение Стивън Инес от SPI Asset Management.

И двата глобални бенчмарка за петрол се повишиха с повече от 1% миналата седмица, след като данните показаха стабилно търсене в страната, най-голям потребител на петрол в света, САЩ.

Това се наблюдава се въпреки опасенията за инфлация и на основа на надеждите, че потреблението във втория по големина световен потребител Китай ще се възстанови след премахването на COVID мерките от 1 юни.

Опасенията за по-нататъшно повишаване на лихвените проценти след притеснителните данни за инфлацията в САЩ, публикувани в петък, също оставят отпечатък върху световните финансови пазари.

Индексът на потребителските цени в САЩ се повиши с по-големи темпове от очакваните 8,6% миналия месец. Това бе най-голямото увеличение на годишна база от декември 1981 г., показват официалните данни.

„Притесненията относно забавянето на икономическия растеж, което намалява глобалното потребление през следващите месеци, и постоянните ограничения в Китай, които влияят върху потреблението в страната в краткосрочен план, доминират в пазарните настроения.“, казва Вандана Хари, основател на компанията на анализ на петролния пазар Vanda Insights.

Производителите на петрол и рафинериите работят с всички сили, за да отговорят на пиковото лятно търсене. Същевременно търговците следят внимателно за евентуално въздействие от нестабилните настроения на трудовия пазар се в Либия, Норвегия и Южна Корея върху износа и потреблението на петрол.

За да увеличи доставките на Запад, Саудитска Арабия, най-големият износител в света, планира да отклони част от суровия петрол от Китай през юли, казват търговци.

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес