Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп все още не казва ще отмени ли ядреното споразумение с Иран

19 септември 2017, 06:30 часа • 1151 прочитания

Администрацията на САЩ възнамерява възможно най-скоро да обяви решението си за бъдещето на Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД), отнасящ се до ядрените възможности на Иран.

"Ще разберете много скоро", заяви американският президент Доналд Тръмп на въпрос от журналист относно намеренията на американското правителство спрямо СВПД, предаде БГНЕС.

Запитването беше част от пресконференцията, която Тръмп и израелският премиер Бенямин Нетаняху дадоха след края на срещата си в рамките на 72-рата сесия на Общото събрание на ООН.

Същевременно върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини заяви, че СВПД не принадлежи на САЩ и че споразумението работи.

"Много пъти съм казвала, че споразумението работи. Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) също потвърди вече 7 пъти, че Иран следва задълженията си”, заяви пред медиите ръководителката на европейската дипломация. Коментирайки възможното оттегляне на САЩ от сделката, Могерини подчерта, че тези споразумения не са сключени "с която и да е държава" и че "тази сделка принадлежи на международната общност", каза тя.

СВПД

Съвместният всеобхватен план за действие с Иран беше подписан на 14 юли, 2015 година във Виена от Иран и петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН, плюс Германия. Целта на споразумението е да възпре Техеран от разработване на ядрени оръжия чрез налагане на ограничени във времето рестрикции и упражняване на стриктно международно наблюдение на ядрената програма.

По-конкретно Иран беше принуден да се откаже от високопроцентното обогатяване (20% и повече) – процес, който ще доближи страната до количеството обогатен уран, необходим за създаването на атомна бомба. В рамките на споразумението Иран може да обогатява уран на 3,5%, който се използва за захранване на реактори. Обогатяването на 20% също може да се използва за цивилни цели, но на практика стъпката между него и 90% обогатяване, необходимо за създаването на оръжие, е малка. В замяна на ограниченията, Техеран успя да си извоюва значително облекчение на някои от международните икономически санкции.

През 2016 година, по време на предизборната си кампания за президент, Доналд Тръмп обяви СВПД за "най-ужасната сделка в историята" и обеща още със стъпването си в длъжност да я отмени.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес