Експлозията във вторник, която се случи в исторически лош момент за Ливан, със страната в разгара на безпрецедентна икономическа криза, може да промени всичко за „Хизбула“.
Още преди да се появят всички подробности за огромната експлозия, разтърсила Бейрут, беше ясно, че това събитие ще преобърне събитията напълно.
Тъй като нещата в Близкия изток не са склонни да се взривяват сами, първият инстинкт е да се търси партията, отговорна за взрива. Групи и туитове в WhatsApp се втурнаха да сочат с пръст Израел, но бързо разследване накара всички политически и военни служители в Израел да обявят категоричен отказ.
Досегашният опит показва също, че Израел е много внимателен при избора на целите си и още по-внимателен в опитите си да гарантира, че действията му няма да доведат до косвени щети. Не само поради желанието да не се убиват невинни хора, но и поради разбирането, че инцидент като този може да даде ход на кръвопролитие и отмъщение, което дори може да се превърне във война. Грешки могат да се случат, но с размер като този - с хиляди ранени и огромни щети - би било изключително необичайно за Израел.
В първите минути, които последваха събитието, някои се опасяваха, че „Хизбула“ ще обвини Израел, за да не бъде обвинявана тя. Но след разследванията на информационните бюра в Ливан, организацията се втурна да изяснява, че Израел няма участие.
Нещата ще станат по-ясни, след като се установи какво точно е взривило склада в Бейрут и дали става въпрос за военен инцидент (включващ склад за оръжие) или цивилен (запаси от някакъв взривен материал - слуховете в Ливан сочат, че това са складове за амониев нитрат.)
Така или иначе Израел и „Хизбула“ все още не са си уредили сметките. Организацията иска да отмъсти за смъртта на свой оперативен член преди две седмици при атака срещу склад за оръжие в Дамаск, която беше приписана на Израел. Следят се отблизо всички доклади от Бейрут и засега не отпада нивото на предупреждение по северната граница.
Но взривът в Бейрут би могъл да преобърне всичко за „Хизбула“. Това се случи в исторически лош момент за Ливан: Страната е в разгара на безпрецедентна икономическа криза, с нарастваща безработица и на ръба на фалита. „Хизбула“ е обвинявана в осуетяване на икономическите реформи, които бяха условие за помощ от Световната банка и европейските нации. Между това и пандемията от коронавирус, ливанската общественост има много малка толерантност към ескалация на напрежението в сигурността, която „Хизбула“ може да предизвика при опити за убийство на войници.
Сега, след това, което може да е най-лошият инцидент в историята на Ливан, обществеността ще има още по-малка склонност към създаване на излишни главоболия в сигурността, инициирани от действия на „Хизбула“. Предвид ясните предупреждения на Израел, че всяко нападение срещу израелци ще доведе до удари върху ливанската национална инфраструктура, можем да очакваме нарастващ натиск в редиците на „Хизбула“ да се избягват опасни глупости.
В допълнение към този натиск се очаква международният трибунал този уикенд да публикува заключенията си за убийството на бившия ливански премиер Рафик Харири. Преобладаващото убеждение е, че съдът ще обвини директно „Хизбула“ за убийството и ще поиска тя да предаде оперативните лица, които са го извършили.
Организацията ще отрече обвиненията (лидерът Хасан Насрала се очаква да изнесе реч днес вечерта), но е съмнително дали 15 години след като „Хизбула“ шокира Ливан, убивайки популярния премиер, групата ще избере отново да дестабилизира страната чрез война с Израел. И за да спъне още повече „Хизбула“, Израел побърза във вторник да предложи хуманитарна помощ на Ливан.
Ливан вероятно ще отхвърли предложението, но жестът беше направен не само, за да покаже, че Израел не е замесен, но и да се разясни на Ливан кои са добрите момчета, предлагащи помощ (Израел), и кои са лошите, които искат да въвлекат нацията във война („Хизбула“).
* Анализ на израелския журналист Йоав Лимор за безплатния всекидневник „Израел Хайом“ (вестник, наричан "Бибитон", собственост на Шелдон Аделсон). Превод БГНЕС.