Какво представляват лешниците?
Лешниците са ядките, които растат по лешникови дървета и храсти. Лешникът има деликатен орехов вкус. Тези ядки се съчетават много добре с шоколад, поради което през последните няколко десетилетия популярността на шоколадовите лешници нараства.
3 причини да спрете да купувате овесени ядки
Ползи за здравето
Подобрява здравето на сърцето
Консумацията на само 20 гр. лешници може да помогне за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания. Лешниците съдържат полиненаситени и мононенаситени мазнини, които са полезни за сърцето мазнини, които подобряват сърдечната функция. Те също са с високо съдържание на олеинова киселина, която понижава нивата на лошия холестерол, като същевременно повишава нивото на добрия холестерол в тялото.
Помага за намаляване на депресията
Учените наскоро откриха връзка между ниските нива на фолиева киселина и депресията. Те все още не са напълно сигурни в ролята, която фолиевата киселина играе за появата на депресия, но няколко проучвания показват, че дефицитът на фолиева киселина е свързан с лошия отговор на антидепресантните лекарства.
Подобрява здравето на костите
Възрастните имат приблизително 25 g магнезий в телата си и около 60% от този минерал е в костите им. Магнезият играе важна роля в структурното развитие и поддържането на костите. Има различни скорошни проучвания за ефектите от приема на магнезий върху здравето на костите. Едно от тях установява, че жените в постменопауза, които консумират 290 mg магнезий на ден за период от само един месец, са имали по-малко костна загуба в сравнение с тези, които са получавали плацебо.
6 факта за ядките и диетите, които непременно трябва да знаете
Това показва, че увеличаването на приема на магнезий може да увеличи костната плътност при жени след менопауза. По-високата костна плътност също би намалила риска от костни фрактури на човек. Препоръчителната дневна доза магнезий е между 300 и 400 mg, тъй като варира в зависимост от възрастта и пола на индивида. 100 грама лешници съдържат 163 mg магнезий, което представлява приблизително половината от нуждите на човек.
Източник: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323807