Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Преборете безпокойството като укрепите своя вагусов нерв

20 септември 2023, 15:21 часа

Въпреки популярното мнение, психичните състояния (като депресия или тревожно разстройство) не са просто „в главата на човек“. Наистина голяма част от тях донякъде се намират в ума ви, но всички психични състояния и разстройства са резултат от сложна неврологична работа. Всяко психическо състояние е рожба както на психологията, така и на биологията.

Като цяло няма нищо лошо в това да се чувствате тревожни. Тревожността е здравословна емоция за човека. Въпреки това, тревожното разстройство е сериозно състояние, което трябва да се лекува по съответния начин. Ако човек редовно изпитва ирационален страх и огромни нива на тревожност, това може да доведе до психично разстройство.

Във всеки случай най-добрият начин на действие е да говорите с лекар. Медицинското лечение заедно с терапията са един от най-ефективните известни начини за справяне с тревожни психични състояния. Остава обаче място за други средства за помощ – какво можете да направите, за да си помогнете да се справите с безпокойството?

Знаейки, че тревожността има корени в мозъка ви, можете да помогнете на нервната си система да се успокои – това е, когато сърдечната честота се забавя, дишането става по-дълбоко и, следователно, се чувствате по-спокойни. Това е мястото, където терминът тревожност на вагусния нерв излиза на сцената. Оказва се, че тази част от вашето тяло може да ни разкаже много за връзката ум-тяло и ние от своя страна можем да се научим как да я използваме, за да постигнем положителни ефекти.

И така, какво е блуждаещият нерв и как неговата стимулация може да донесе ползи за вашето психическо състояние?

Блуждаещ нерв: влияние върху здравето

Блуждаещият нерв е дълъг нерв, който започва от основата на мозъка ви, минава през врата и след това се спуска чак до корема. Разклонява се в областта на гърдите, докосвайки почти всеки основен орган по пътя си надолу, включително сърцето. Блуждаещият нерв участва в регулирането на дишането, сърдечния ритъм, работата на мускулите, процеса на храносмилане и много други.

Въпреки че много от неговите функции вече са известни на учените, все още има какво да се разбере за тази част от човешкото тяло. Знаем нещо: той играе огромна роля във връзката „черва-мозък“ и е основен регулатор на парасимпатиковата нервна система (тази извън гръбначния мозък и мозъка). Но какво общо има това с безпокойството?

7 признака, че психически сме на ръба и ни трябва подкрепа

Блуждаещ нерв, пристъпи на тревожност: връзката

В началото на 20-те години на миналия век е открито, че стимулирането на вагусния нерв води до забавяне на сърдечната честота. Доказано е, че неговата електрическа стимулация намалява честотата на епилептичните припадъци. Днешните изследвания смятат, че силата на вашия вагусов нерв или, както се нарича, вашият вагусен тонус – може да бъде пряко свързана с вашия метаболизъм, имунна система и здравословна емоционална регулация.

Следователно, ниският вагусен тонус се свързва с депресия, лошо емоционално здраве, възпаления и дори устойчивостта на тялото ви към стресови фактори. Здравословният вагусов тонус, напротив, се свързва от някои с доброто ниво на психологическо благополучие и емоционален баланс.

За наше щастие, не се нуждаем от допълнителни методи като електрическа стимулация, за да задействаме вагусния си нерв – симптомите на тревожност могат да бъдат подпомогнати дори от неща, които изглеждат незначителни на пръв поглед.

Чувствате се тъжни и депресирани? Прегледайте храната си

Играйте на собствените си нерви: средства за самопомощ

Колкото и тривиални да изглеждат, тези методи не работят само с вашето будно съзнание, те дават добър тласък на вашия вагусов нерв на невробиологично ниво. Разбира се, понякога съвети като този не изглеждат разумни, но почти винаги си струва да опитате. Дори ако в момента не смятате, че някой от тях може да помогне – запазете съветите за по-късно и те може в крайна сметка да ви бъдат полезни.

Ако се борите с тревожност от дълго време и никакви средства за самопомощ не подобряват това, моля, помислете за разговор с терапевт за други начини на лечение.

1. Дишане

Функцията на тези нерви е пряко свързана с вашето дишане. Бавното, дълбоко вдишване винаги е било известно като основен метод за самоуспокояване и отдавна се използва в много религии. Дълбокото дишане също е една от основните основи на медитацията и йога практиките. Ако се чувствате тревожни, опитайте се да се съсредоточите върху дъха си за минута или две, правете дълбоки, бавни вдишвания и издишвания.

2. Смях

Проучванията показват, че смехът е пряко свързан с увеличаване на активността на блуждаещия нерв. Смехът е естествен начин да отпуснете организма си, така че ако го усетите – не се сдържайте.

3. Музика

Музиката, особено пеенето сами, е доказано, че има успокояващ ефект върху вашия организъм. Това е точно това, от което се нуждаете, за да повлияете на своя вагусов нерв: пристъпите на тревожност и пристъпите на паника може да се нуждаят от различен вид лечение, като се има предвид, че след това са доста интензивни за тялото и ума ви, но слабото и леко чувство на тревожност може да бъде подпомогнато с пеене .

4. Излагане на ниска температура

Без да е излишно – топлият към студен душ наистина може да стимулира периферната ви нервна система. И както вече знаем, периферната нервна система се регулира основно от блуждаещия нерв

5. Периодично гладуване

Когато гладувате, тялото ви преминава в енергоспестяващ режим. Някои учени свързват ограничителните диети и гладуването с активирането на блуждаещия нерв – ако винаги сте искали да опитате гладуването, това е още една причина да помислите за това.

6. Пробиотици

Колкото и странно да изглежда, пробиотиците всъщност могат да активират вашия блуждаещ нерв – като се има предвид голямата роля, която играе във връзката между червата и мозъка, това изобщо не звучи толкова странно.

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес