Управляващото мнозинство прие днес (21 февруари) декларация, с която се отхвърля възможността България да изпрати войници в Украйна. Решението беше взето със 166 гласа "за", 27 "против" и 11 "въздържал се", въпреки че в действителност никой не е искал от България да участва в каквито и да било сили в Украйна. Това беше потвърдено от министрите на отбраната и външните работи Атанас Запрянов и Георг Георгиев. В четвъртък те казаха от парламентарната трибуна, че "никой, никога не е искал от България да участва под някаква форма в мироопазваща мисия в Украйна".
Това не попречи още вторник президентът Румен Радев, както и лидерите на ГЕРБ и "ДПС - Ново начало" Бойко Борисов и Делян Пеевски (санкциониран от САЩ и Великобритания за корупция, бел. ред.) да кажат, че са против изпращането на български войници в Украйна. Техните изказвания породиха въпроси за това дали България не е под натиск. Още: Великобритания и Франция планират създаване на 30-хилядни сили за сигурност в Украйна: Детайли
Темата с изпращането на мироопазващи сили на украинска територия беше повдигната преди дни по време на срещата на част от лидерите на ЕС, свикана от френския президент Еманюел Макрон в Париж. Засега сред тях няма нито съгласие, нито ясна информация за това дали, кога, как и какви сили могат да бъдат изпратени.
Декларацията
Официалното наименование на документа, приет от Народното събрание е "Декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна, извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ." Още: Британски журналист разкри план на Европа за мироопазващ контингент в Украйна
"Народното събрание на Република България призовава Министерския съвет да не ангажира Република България във всякакъв вид инициативи, свързани с действия, извън международните ангажименти на страната по линия на НАТО, ЕС и ООН, ОССЕ и при спазване на изискванията на Конституцията и законите на Република България", пише още в мотивите към проекта на декларацията.
С нея се призовава за постигане на траен и справедлив мир в Украйна и преговорен процес, който да включва всички непосредствено засегнати и заинтересовани от установяването и запазването на сигурността и стабилността в Европа страни, включително и България.
И за парламента Русия не е агресор
Преди гласуването на декларацията парламентът отхвърли предложението на "Продължаваме промяната - Демократична България" като последно изречение в декларацията да се включи текст, който осъжда Русия като агресор. Според депутатите от управляващото мнозинство това щяло да измести фокуса от първоначалната идея на документа. Още: Чрез разполагането на войски в Украйна: Европа търси място на масата за преговори
Така български депутати плътно следват посоката на САЩ, които са против Русия да бъде наричана "агресор" в изявлението на групата Г-7, изготвено за отбелязване на третата годишнина от пълномащабното нахлуване в Украйна.