Много хора изпитват неприятни симптоми след пиене на кафе. За някои това са болки в корема, за други сърцебиене или главоболие.
Високите дози кофеин оказват отрицателно въздействие върху здравето. Трябва да се има предвид, че съставката се съдържа и в хранителни продукти: сладкиши, енергийни напитки, шоколад.
Още: Задушници 2025: Ето кога се падат 3-те най-големи Задушници тази година
Още: Тези 6 комбинации от храни ни карат да напълняваме. Спрете да ги ядете!
Може ли пиенето на кафе да навреди?
Пиенето на кафе в големи количества е вредно за нашия организъм. Това се дължи на съдържащия се в него кофеин, който не е полезен за всеки.
Кофеинът се съдържа и в много хранителни продукти. Затова е важно да обръщате внимание на етикета и да проверявате внимателно съставките. Пиенето на няколко кафета в бърза последователност има особено силен ефект. Това води до свръхстимулация на нервната система и повишаване на сърдечния ритъм. Разберете какво може да причини прекомерната употреба на кафе.
Още: Какви предимства има консумацията на грухано жито
Заболявания на храносмилателната система
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Кафе на зърна съдържа вещества, които дразнят стомашната лигавица. Това се дължи на факта, че кофеинът в комбинация с киселинното рН има дразнещ ефект върху храносмилателната система. Някои хора добавят мляко към кафето си, което съдържа лактоза.
Това вещество не се понася от голяма група хора, откъдето идват и неприятните симптоми. Най-често срещаните са диария, киселини или гадене.
Важно е да не пиете кафе на празен стомах. Това ще допринесе за образуването на газове и дразнещо метеоризъм. В дългосрочен план това ще доведе до развитие на язви или синдром на раздразнените черва.
Още: Тайната на стройните французойки: Как да ядете кроасани, без да залепват по тялото ви?
Още: Полезно ли е кокосовото масло за косата и как е правилно да се използва
Защо НЕ трябва да пием кафе, когато е студено? Отговорът ще ви изненада!
Ускорен сърдечен ритъм
Бие ли сърцето ви по-бързо след чаша кафе? Тогава си струва да помислите дали това е напитката за вас. Това е така, защото тя има неблагоприятно въздействие върху високото кръвно налягане или аритмията. Освен това честото пиене на кафе отмива магнезия.
Този елемент е отговорен за свиването на сърдечния мускул и равномерната му работа. Неравномерният сърдечен ритъм след кафе може да означава и алергия към кофеина. Ако случаят е такъв, изключете изцяло пиенето на напитката. Спешно посетете Вашия лекар за провеждане на най-важните диагностични изследвания.
Безсъние и главоболие
Друг страничен ефект от предозирането с кофеин е безсънието. Тази съставка стимулира нервната система и затруднява заспиването.
За да облекчите проблема, не пийте кафе преди лягане. Ако, от друга страна, консумирате напитката сутрин и проблемът продължава, изключете я напълно. Допълнителен симптом често е главоболието, причинено от повишено кръвно налягане или умора. Последната чаша кафе трябва да се изпие най-късно шест часа преди лягане.
Защо незабавно да спрем сутрешното кафе?
Раздразнителност и тревожност
Кофеинът в големи количества предизвиква тревожност и раздразнителност. Треперенето на ръцете и хиперактивността също са често срещани симптоми. Ако забележите тези поведенчески ефекти у себе си, ограничете напълно консумацията на кафе.
Това е знак, че то оказва лошо въздействие върху нервната ви система. Това е така, защото напитката повишава нивата на допамин и адреналин. За съжаление, вместо да ви помага, тя се отразява негативно на ежедневното ви функциониране. Вместо да бъдете по-продуктивни на работното място, тялото ви отказва да се подчини.
Как да пием кафе здравословно?
Пиенето на кафе в правилните количества не вреди на организма. Прието е, че четири чаши кафе на ден са приемливи. Количеството обаче зависи от вашето здраве и общо състояние.
Кофеинът в малки дози подобрява концентрацията, мобилизира действията и дава енергия. За да направите кафето по-слабо, добавете растително или краве мляко. Много хора се наслаждават на тази напитка в комбинация с кленов сироп или дори с мед.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.