Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цьолиакия - каква диета да спазваме при този проблем

07 януари 2025, 14:55 часа

Цьолиакията е автоимунно заболяване, което причинява сериозно увреждане на лигавицата на тънките черва. Глутенът - протеин, открит в пшеницата, ечемика и ръжта - предизвиква симптомите.

Понастоящем няма лечение за цьолиакия. Трябва да се спазва стриктна безглутенова диета - известна още като диета за цьолиакия - за да позволи на тялото ви да се излекува.

Ако имате цьолиакия и консумирате дори малки количества глутен, увреждането на червата ви ще продължи, независимо от липсата на симптоми. За хората с цьолиакия избягването на глутен е от съществено значение, но може да бъде по-трудно, отколкото изглежда.

Каква е връзката между глутена и псориазиса?

Какво представлява диетата за цьолиакия

Всеки, диагностициран с цьолиакия, трябва да спазва диетата за цьолиакия. Това изисква избягване на глутен, естествено срещащ се протеин, намиращ се в няколко зърна, включително пшеница, ечемик и ръж.

Когато някой с цьолиакия яде глутен, това предизвиква автоимунен отговор в тялото му, който уврежда лигавицата на тънките черва. В резултат на това тънките черва не могат да абсорбират правилно хранителните вещества от храната, създавайки симптоми като диария, необяснима загуба на тегло и недохранване.

Единственият начин да се предотврати това увреждане е стриктното спазване на безглутенова диета за цьолиакия.

Потенциални ползи

Диетата за цьолиакия е необходима за всеки, диагностициран с целиакия, и има много предимства.

  • Намалява симптомите на цьолиакия

Много хора с цьолиакия изпитват неприятни симптоми, като диария, лошо храносмилане, коремна болка, умора и главоболие. Доказано е, че спазването на диета без глутен в продължение на поне една година подобрява тези симптоми при повече от 90% от хората с цьолиакия, като значително подобрява качеството на живот.

Чревните симптоми като диарията са склонни да бъдат най-бързи за решаване - някои хора изпитват облекчение само след два дни на безглутенова диета. Като цяло отнема средно един месец, за да видите значителни подобрения в движенията на червата, подуването и болките в корема.

  • Предотвратява увреждане на тънките черва

За хората с цьолиакия яденето на глутен предизвиква автоимунен отговор, който уврежда тънките черва, където се абсорбират хранителните вещества. Избягването на глутен предотвратява този автоимунен процес и тънките черва могат да се излекуват и да се върнат към нормална функция.

Този процес отнема време - така че колкото по-рано започне диета без глутен, толкова по-добре. Да бъдете бдителни за избягване на глутен е от решаващо значение. Излагането дори на малки количества може да попречи на заздравяването на червата ви.

Без глутен: Есенен сладкиш с тиква

  • Подобрява усвояването на хранителни вещества

Недостигът на хранителни вещества е преобладаващ при хора с цьолиакия поради лоша абсорбция в увреденото тънко черво.

Дефицитът на желязо, калций, магнезий, цинк, витамин B12, ниацин, рибофлавин и фолиева киселина, както и витамини A, D, E и K, са най-често срещаните. Всъщност необяснимата желязодефицитна анемия е един от най-разпознаваемите признаци на цьолиакия при възрастни.

И все пак добавките не винаги ще коригират недостатъците при хора с цьолиакия, ако техните черва все още са увредени и не могат да абсорбират хранителни вещества.

Доказано е, че спазването на диета без глутен възстановява червата достатъчно, за да коригира желязодефицитната анемия в рамките на шест до дванадесет месеца, дори без да приемате добавки.

  • Подобрява плодовитостта

Жените с цьолиакия имат по-висок процент на безплодие и може да са изложени на по-голям риск от спонтанен аборт, отколкото жените без това заболяване.

Изследванията показват, че вината може да е в автоимунния отговор, който глутенът предизвиква при хора с целиакия. Установено е обаче, че спазването на стриктна диета без глутен подобрява плодовитостта и намалява честотата на спонтанните аборти.

  • Може да намали риска от рак

Цьолиакията е свързана с три пъти по-голям риск от неходжкинов лимфом – агресивна форма на рак, която се появява в лимфната система.

Няколко проучвания са установили, че ранното диагностициране на целиакия и спазването на диета без глутен може да намали този риск, но са необходими повече изследвания.

  • Намалява риска от остеопороза

До 75% от хората с нелекувана цьолиакия имат по-ниска костна плътност и по-висок риск от остеопороза. Това може да се дължи на лошо усвояване на калций и витамин D, както и на повишено възпаление, което пречи на процеса на изграждане на костите.

Овесените ядки са полезни, но хора с тези заболявания трябва да бъдат особено внимателни

Изследванията показват, че ранното диагностициране на целиакия и започването на диета без глутен може да помогне за спиране на загубата на костна маса и да намали риска от развитие на остеопороза.

Храни, които могат да се консумират

Има много естествено безглутенови храни, на които да се насладите при диета за целиакия, включително:

Животински протеини: телешко, пилешко, млечни продукти, яйца, дивечово месо, агнешко, свинско, морски дарове и пуешко.

Мазнини и масла: авокадо, кокосово масло, маслини, масла, твърди мазнини и масло.

Плодове и зеленчуци: Под всякаква форма, включително пресни, замразени, сушени или консервирани.

Безглутенови зърнени и псевдозърнени храни: амарант, елда, царевица, просо, киноа, ориз, сорго, теф и див ориз.

Билки и подправки: Всички пресни и сушени билки и подправки са естествено без глутен и могат да се консумират изобилно.

5 признака на непоносимост към глутен

Бобови растения: боб, леща, фъстъци, грах и соя.

Ядки и семена: всякакъв вид, включително бадеми, кашу, чиа, лен, пекан, пепита, кедрови ядки и орехи.

Храни, които трябва да се избягват

Единствените храни, които трябва да се избягват при диета за цьолиакия, са тези, които съдържат глутен.

Храните, които естествено съдържат глутен, включват следните зърна:

  • пшеница
  • лимец
  • грис
  • спелта
  • пшенични трици
  • вчемик
  • ръж

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес