Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики направи задълбочен анализ на предлаганите от служебния кабинет "Главчев" и депутати промени в Закона за движение по пътищата в интервю за Студио Actualno. Тя подчерта необходимостта от цялостна реформа, вместо да се правят частични промени, които често са неефективни и водят до прокарване на лобистки интереси. Според предложените текстове скоростта на магистралите ще се намали от 140 до 130 км/ч., необозначен полицейски автомобил ще може да контролира трафика, а на все повече места ще се въведе "Зона 30".
Русинова заяви, че макар броят на загиналите в пътни инциденти през 2024 г. да е намалял, цифрата от над 400 жертви остава тревожна. "Няма как положително да коментираме статистиката, докато броят на загиналите не се сведе до нула", заяви тя. Русинова подчерта, че политическата нестабилност през последните четири години е оказала тежко въздействие върху способността на институциите да налагат ефективен контрол. Още: Война с джигитите, 30 км/ч в града: Адвокат Елица Буенова обяснява какво ни предстои на пътя (ВИДЕО)
"Не стават"
Диана Русинова подчерта, че сегашният закон, приет преди повече от 30 години, е морално остарял и трябва да бъде заменен с изцяло нов. Тя предложи законът да бъде разделен на три части, както е препоръчано от ООН:
- Законови норми за движението по пътищата.
- Превантивни мерки и безопасност.
- Инфраструктурни изисквания и отговорности на институциите.
"Кърпенето на този закон е отбиване на номера. Нуждаем се от широка работна група, която да изработи нова правна рамка с участието на експерти и неправителствени организации", заяви тя.
"Предложенията, които се обсъждат вече четвърта година, продължават да бъдат неефективни и неподходящи за прилагане. Основният проблем е, че никой не е направил задълбочен анализ на въздействието им, а и проектите за промени не са достатъчно обмислени", категорична е Русинова. Още: На границата: Глоби и електронни фишове за пътни нарушения - МВР се изхитри заради съда
"Голямата истина, колкото и тежко и грозно да звучи, че четирите предложения, които са направени, не стават", добави тя.
"Например, в проекта на Министерски съвет се предвижда задълженията за поддръжка на пътищата да бъдат записани едновременно в два закона – Закона за пътищата и Закона за движение по пътищата. Това обаче е лишено от смисъл, тъй като тези задължения вече съществуват, но не се изпълняват. Без реални санкции за нарушенията, допълнителното законодателство няма да доведе до промяна", аргументира се експертът. Още: Адвокат за промените в ЗДвП: Ключов е контролът, а не размерът на глобата
По думите ѝпредложенията съдържат текстове, които пряко нарушават европейски директиви. България вече е осъдена за замърсения въздух, а спасението от сериозни глоби дойде чрез въвеждането на системата за екологични стикери. Въпреки това, дори тези мерки не гарантират истински напредък, ако липсва ясна стратегия и отговорност.
Липсата на контрол и отговорност
Русинова критикува липсата на санкции за институции като общините и Агенция "Пътна инфраструктура", когато не изпълняват задълженията си, например поддръжката на пътни знаци и маркировка. "Ако гражданин наруши правилата, ще бъде глобен. Но ако общината не си свърши работата, последствия няма", добави тя.
Според Русинова, политическата криза блокира ключови решения. Тя призова за спешна стабилизация на политическата обстановка и сформиране на експертна група, която да изготви изцяло нов закон.
"Само с нова, добре обмислена правна рамка можем да се справим с проблемите по пътищата и да гарантираме безопасност за всички", завърши Русинова.
Още от анализа ѝ вижте във видеото.