Неспокойната геополитическа обстановка води до поскъпване на петрола и напрежението се отразява на цените на автомобилните горива по света и у нас. Само за месец обикновеният бензин А95 поскъпна с 4 стотинки и струва средно по 2.56 лева. Същото става и с дизеловото гориво - 5 стотинки нагоре за последните 30 дни до 2.59 лв. за литър, пише вестник "Сега". За сравнение цените на автогоривата у нас остават сред най-ниските в Европа и най-ниската в ЕС, показват актуалните данни на портала Fuelo. Това се дължи на факта, че България се придържа към минималния размер на акциза за Европейския съюз, докато много други страни членки прилагат високи ставки. Например в Гърция литър А95 се продава средно по 3.53 лв. В Дания цената е 3.85, а в Нидерландия е дори над четири лева (4.01 лв. за литър).
Още: Защо се вдигат цените на тока и горивата: Обясняват експерти
Скъпи ли са горивата в България?
Гръцките медии коментират, че от Нова година има голям наплив на гръцки коли към българските бензиностанции. Съседите от години отскачат да зареждат "догоре" резервоарите на колите си у нас заради драстичната разлика в цените на горивата (в Гърция акцизът за автогоривата е почти два пъти по-висок от минималния размер, определен в законодателството на ЕС). Сега "бензиновият туризъм" отбелязва бум, защото от 1 януари страната ни вече е част от Шенгенското пространство, бариерите бяха премахнати и преминаването на границата става по-бързо и лесно.
А цената на горивата по другите държави?
"На граничния пункт Промахон, свързващ България и Северна Гърция, дългите опашки от чакащи да преминат автомобили и камиони са изчезнали, а митническите сгради изглеждат празни", отбелязва гръцкото издание „Прото Тема“. По данни на европейският EU Oil Bulletin в края на декември литър А-95 е струвал в България средно 1.28 евро (2.50 лв.), а в Гърция - 1.80 евро. Така ако гръцки шофьор зареди в България 50-литров резервоар с обикновен бензин, ще спести около 26 евро.
Много гърци, особено от пограничните райони, идват у нас и за други икономии - пазаруват храни и дрехи, които им излизат по-евтино.
Още: За цената на горивата и има ли проблем с доставките: Говори председателят на Петролната асоциация
След вдигането на цената на горивата - нищо драматично
От петролния бизнес не очакват големи промени в цените в следващите месеци. "В последния месец виждаме увеличение в по-голяма степен на дизеловото гориво. В САЩ по това време на годината падат резервите и цената тръгва нагоре. Китай инвестира над 600 млрд. долара в икономиката и може би това е причината и там горивата да отидат нагоре", обясни Димитър Хаджидимитров от Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива пред Bulgaria ON AIR.
"Нищо драматично на пазара на горивата“, коментира и Светослав Бенчев, шеф на Петролната и газова асоциация пред Bulgaria ON AIR. "В последните седмици има оптимизъм сред брокерите на суров петрол - заради плановете на Доналд Тръмп. Знаем, че той е за фосилните горива и се очаква да има по-сериозно търсене на петролни продукти, спекулантите в световен мащаб залагат на това. Трябва да се наблюдава дали Тръмп ще наложи на Иран санкции, които могат да доведат до понижаване на производството на горива - вече се случи при първия му мандат, всички се питат дали отново няма да се случи. Пазарът на горивата свикна на напрежението в Близкия изток. Но дори една буря може да повлияе на цените", посочи още Бенчев.
Защо поскъпват горивата?
От 1 март 2024 година рафинерията на "Лукойл" в Бургас официално спря да работи с руски нефт. Това се случи с отпадането на т.нар. дерогация, която позволяваше на България да продължи да работи със суровината, въпреки европейското ембарго от края на 2022 година. За да коментира в Студио Actualno поканихме енергийния експерт Явор Куюмджиев, който беше заместник-министър на икономиката в правителството на Сергей Станишев и депутат от БСП в 42-ото Народно събрание.
"Търговците можеха да купуват безпрепятствено руски петрол до края на миналата година, след това процентът спадна на 40, а от първи март - изобщо не могат да купуват руски петрол. Това, което купуваме на бензиностанциите, все още е руски петрол. До края на декември се купуваха такива количества, които да им стигнат за повече от два месеца". По думите му сега предстои да се види какво ще се случи когато свърши руският петрол. Според него вдигането на цените обикновено закъснява с 2-3 седмици, защото той трябва да се преработи, има технологични процеси и чак тогава ще излезе на пазара.
Още: Цената на горивата и продажбата на "Лукойл Нефтохим": Нищо ново на Източния фронт
"Трудно мога да си представя, че конкуренти на "Лукойл" ще влязат с по-ниски цени. Наблизо няма много големи рафинерии - румънската и сръбската, но те работят със световни цени на петрола, няма логика да бъдат по-евтини от "Лукойл", прогнозира Куюмджиев.