Унгарският министър на външните работи Петер Сиярто заплаши да блокира присъединяването на Украйна към Европейския съюз в отговор на входирането на проектозакон в парламента в Киев, който забранява транзита на руски петрол и газ през Украйна по време на военно положение. Страната спря преноса на синьо гориво от Русия към Унгария, Словакия и Чехия след изтичането на договора с "Газпром", който не беше подновен след 1 януари 2025 г.
Сега във Върховната рада вече има входиран законопроект за едностранно спиране и на руския нефт по тръбопровода "Дружба", внесен от бившия президент Петро Порошенко и партията му "Европейска солидарност". Договорът за транзит на петрол от Русия, през Украйна, за Европа е валиден до края на 2029 г. и искането е той да бъде прекратен.
Още: Украйна се готви да спре и транзита на руски петрол към ЕС
Петер Сиярто: Никой не може да налага на друга държава по-скъпа енергия
Сиярто изтъкна, че решенията за приемане на нови членове в ЕС се вземат колективно и с единодушие от всички държави членки - намек, че Будапеща може да блокира европерспективата на Киев.
Той подчерта в публикация във Facebook, че всяка държава има суверенното право да избира източниците и маршрутите на енергийните доставки, необходими за нейното функциониране, и че външното влияние по този въпрос е недопустимо. "Никой не може да налага на друга държава по-скъпи или по-малко сигурни енергийни източници", написа унгарският висш дипломат.
Снимка: iStock
Още: Китай забрани влизането на танкери от руския "сенчест флот" в големите си пристанища
"Държава, която подписва споразумение за асоцииране с ЕС или се стреми да стане член на ЕС, трябва да допринася за енергийната сигурност на ЕС, като осигурява транзитни маршрути. Ето защо затварянето на маршрути за газ или нефт е неприемливо и противоречи на очакванията, свързани с интеграцията в ЕС", обяви Сиярто.
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара
Украйна: Русия е единствената причина за проблемите на европейския енергиен пазар
Общо през 2025 г. Русия планира да получи 7,5 милиарда долара само от продажбата на петрол през украинския транзит. С тези средства диктаторът Владимир Путин поддържа военната си машина за агресията в Украйна, но това явно не е проблем за правителството на Виктор Орбан.
Министерството на външните работи в Киев отвърна в свое изявление, че Русия, а не Украйна, винаги е била единствената причина за проблемите на европейския енергиен пазар. В продължение на десетилетия Кремъл използва енергийните източници като оръжие, прибягвайки до изнудване на европейските правителства.
Още: Десетки дронове се изсипаха в Енгелс и пак руска петролна база гори (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
Недоволството на Унгария и Словакия
Сиярто обвини Украйна, че поставя Европейския съюз в трудно икономическо положение и за спрения транзит на руски газ.
След това словашкият министър-председател Роберт Фицо остро разкритикува Киев за тези действия и написа писмо до лидерите на ЕС, в което изрази недоволство от предприетите от Украйна стъпки. Делегация от словашки крайнодесни депутати, водена от заместник-председателя на парламента и лидер на националистическата партия SNS Андрей Данко, ще замине за Русия през януари, за да „развие диалога“ след посещението на Фицо.
Унгария, Словакия и Чехия знаеха отлично, че трябва да се снабдят с алтернативни източници на газ от началото на 2025 година, защото именно дотогава се ползваха с дерогация от Европейския съюз за получаване на руско синьо гориво.
Още: Русия се дави и задъхва в мазут: Москва призна първата в света такава авария (СНИМКИ и ВИДЕА)