Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: Половината българи не са готови да плащат по-скъпо за екологична храна

09 януари 2025, 15:01 часа • 392 прочитания

Половината българи не са готови да плащат 10 процента по-скъпо за храна, произведена природосъобразно. Това показват данните от проучване на "Евробарометър", представени днес в Брюксел от Европейската комисия. Оказва се, че в България едва 41 на сто от хората са готови да плащат повече за екологична храна, докато в ЕС подобна готовност изразяват 50 на сто от участниците в допитването.

Голямо мнозинство (между 70 и 90 на сто) отчита, че промените в природата може да засегнат продоволствената сигурност в ЕС и затова трябва да се променят начините на работа на земеделците.

Още: Има ли риск да скочат цените на храните?

Какви храни искат европейците?

Попитани кои са основните отговорности пред европейските земеделци, на първо място участниците поставят осигуряването на безопасни, здравословни и качествени храни (47 на сто в ЕС и 38 на сто у нас). Следват стабилните доставки по всяко време (27 на сто в ЕС и 16 на сто у нас), хуманното отношение към развъжданите животни (26 на сто в ЕС и 10 на сто у нас). Сред най-честите отговори, давани от българските участници, са също производството на разнообразни храни, създаване на работни места в селските райони и подобряване на живота там. Повечето от участниците оценяват, че в тези райони липсват достатъчно възможности за работа, развлечение и здравеопазване, пише БТА.

Мнозинството от участниците е на мнение, че при покупката на храна най-важното е да бъде осигурена пряко от производителите и да е произведена качествено и на място, познато на купувача.

Попитани кои според тях са основните заплахи пред снабдяването с храни в ЕС, най-често участниците в допитването са посочили лошото време, увреждането на околната среда и геополитическите събития (войни и търговски спорове).

Още: Министри от ЕС: Земеделието е в риск заради климатичните промени, трябват още пари

Мнозинството отчита, че европейската селскостопанска политика е от полза за всички граждани на ЕС, както и че европейската помощ за земеделците е достатъчна (56 на сто в ЕС и 49 на сто у нас), или има нужда от повишение (27 на сто в ЕС и 28 на сто у нас). Според данните значително мнозинство заявява, че европейските търговски споразумения с чужди държави са добри.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес