Пореден неуспешен опит за прекратяване на наказателното производство срещу бившия собственик на охранителната фирма „Делта гард“ след намеса на съда. Окръжният съд в Бургас, по-конкретно – II въззивен наказателен състав, е решил в закрито заседание на 18 декември 2024 г. да отмени постановлението на Районната прокуратура в Бургас от 13 август същата година, с което всъщност се прекратява делото. То е срещу Димитър Спасов, по-известен като Митко Каратиста. Решението, което може да се види в деловодството на съда, беше цитирано първо от разследващия сайт BIRD.bg.
Трети пореден съдебен състав критикува прокурор Дюлгерска
Това е трети съдебен състав, който критикува работата на прокурор Керка Дюлгерска за воденото от нея разследване.
Още преди две години съдът в Бургас дава подробни насоки на прокурора какво още трябва да се свърши по наказателното производство, включително и необходимостта да се изследват допълнителни престъпни състави. Към днешна дата явно нищо от това не е свършено, както се разбира от решението на Окръжния съд. Определението му е окончателно и с това делото се връща на Районна прокуратура – Бургас за изпълнение на дадените указания.
Още: Частни охранители бият: На едни вземат лиценза, на други - не
Мотивите на съда
"Приемайки крайния извод на прокурора за липса на престъпление по чл. 323 от НК поради несъставомерност, първоинстанционният съд не е изпълнил задължението си да прецени процесуалната законосъобразност на проведеното разследване, дали установените от прокурора фактически положения обективно съответстват на събрания и проверен доказателствен материал, т.е. дали постановлението е обосновано, както и дали правилно е приложен материалният закон. Настоящият въззивен състав констатира и противоречие в акта на БРС, поради което неясни остават съображенията, с които е възприел извода на прокурора. Съдът първоначално е приел, че „прокурорът не е изяснил прецизно и детайлно фактите, установени при разследването и погрешно е оценил доказателствата", пише в съдебното решение.
Снимка: Стопкадър
"На следващо място, при прекратяване на наказателното производство прокурорът, респ. съдът, трябва да изследват въпроса дали деянието осъществява изобщо престъпление по някой от текстовете от Особената част на НК, а не само това, за което е образувано досъдебното производство. По делото са налични данни и за други престъпления, което безспорно е налагало допълнително и задълбочено разследване, каквото към настоящия момент не е извършено. В тази насока са били дадени указания още с определение № 43/05.01.2023 г., постановено по ЧНД № 4311/2022 г. по описа на РС - Бургас, потвърдено с определение № 297/24.03.2023 г. по ВЧНД № 151/2023 г. по описа на ОС – Бургас. Въпреки това изложените мотиви в постановлението на РП - Бургас са твърде оскъдни, а в определението на първата инстанция липсват такива", пишат още магистратите.
Настоящият въззивен състав счита, че въпреки извършените разпити на свидетели, изготвените експертизи и приобщените писмени доказателства, по делото отново са останали неизяснени въпроси, препятстващи законосъобразната преценка за наличие или не на осъществен състав на престъпление, които следва да бъдат предмет на усилията на разследващите органи.
"За изясняване на важни за предмета на делото факти и обстоятелства е необходимо да се извършат допълнителни действия по разследването. В този смисъл прекратяване на наказателното производство, без да са положени всички усилия за всестранно и пълно изясняване на обстоятелствата и разкриване на обективната истина, се явява постановено в нарушение на разпоредбите на НПК, което налага отмяна на прекратителното постановление и връщане на делото на прокурора със задължителни указания относно прилагането на закона", добавят от Окръжен съд - Бургас.
Потвърждавайки акта на прокурора, Районен съд - Бургас също е постановил неправилен съдебен акт, който следва да бъде отменен.
Още: Полицаи, минали в "Делта гард": Държавата пази тайна
Препоръките към прокурора
"Прокурорът, на когото е върнато делото за продължаване на разследването, следва да извърши нова оценка на събраните доказателства по реда на чл. 242 и следващите от НПК, като е овластен да извърши и други действия по събиране и проверка на доказателствата, които след това да оцени по вътрешно убеждение, което обаче не представлява субективно усмотрение, а следва да се основава съгласно чл. 14 от НПК на обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото и закона", пише в съдебното решение.
Делото срещу Митко Каратиста - детайли
На 14 май 2019 г. Димитър Спасов беше обвинен за самоуправство, осъществено със сила или заплаха. Това е единствената причина за отнемането на лиценза на охранителната фирма "Делта гард" от МВР в началото на ноември 2021 г., когато вътрешен министър беше Бойко Рашков.
Върховният административен съд върна лиценза на "Делта гард" през април 2024 г.
Снимка: Стопкадър, АКФ
Делото бе спряно в края на октомври 2022 г. След няколко месеца обаче стана ясно, че прокурорът погрешно е оценил доказателствата. Дюлгерска също така „не е подложила на задълбочен анализ депозираните гласни доказателствени източници и не е извела фактическите си изводи въз основа на интерпретация на формираната доказателствена съвкупност“, гласи решението на Бургаския окръжен съд. Прокурорът направил „хаотични правни изводи“, които нямали общо със събраните доказателства. Дюлгерска е решила да прекрати делото, продължило над 3 години, с аргумента, че е несъставомерно.
Припомняме, че „Делта гард“, която нашумя с участието си в сагата „Осемте джуджета“, използва факта, че разследването беше прекратено, пред Върховния административен съд. Там фирмата се бореше да запази лиценза си.
Когато собственик или съсобственик на охранителна компания официално е обвинен в престъпление, по закон той трябва да излезе от управлението на дружеството си в срок от един месец
След повдигането на обвинението през 2019 г. прокуратурата цели две години и половина пропуска да уведоми дори самия обвиняем. През октомври 2022 г. МВР започна процедура по отнемане на лиценза на "Делта гард" заради делото срещу Митко Каратиста. Той, от своя страна, започна процедура по прехвърляне на дяловете си в компанията на своя съдружник. Прокуратурата го уведомява за повдигнатите обвинения три дни след като той вече се е освободил от дяловете си от "Делта гард", писа "Свободна Европа" в началото на 2023 г. Така пред съда „Делта гард“ си намери аргумент – твърдеше, че Каратиста е спазил закона, защото не е знаел, че е обвиняем.