Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чакате американските морски пехотинци да влязат в Гренландия ли?: ЕК бяга от въпросите за намеренията на Тръмп

08 януари 2025, 18:39 часа • 1969 прочитания

Вие чакате американските морски пехотинци да влязат в Гренландия ли? Този въпрос зададе един от журналистите на брифинга днес, 8 януари, на Европейската комисия (ЕК), визирайки факта, че по време на него представителите й деликатно избягваха да засягат въпроси относно изявленията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за претенциите му по отношение на Гренландия и желанието му да я постави под свой контрол.

От Европейската комисия се опитаха да не раздухват пламъците по време на пресконференцията си, като заявиха, че "няма да навлизат в подробности" относно коментарите на Тръмп, направени през вчерашния ден. Въпреки това на говорителите й се наложи да се изправят пред многобройни въпроси какво смятат да предприемат, ако САЩ нападне Гренландия, която е автономна територия на Дания.

"Ясно е, че суверенитетът на държавите трябва да се зачита", каза говорителката на Комисията Анита Хипер, цитирана от Politico. Тя добави, че Брюксел очаква с нетърпение да работи със следващата американска администрация по "по-силен трансатлантически дневен ред".

Още: Премиерът на Гренландия отива на среща с краля на Дания след заплахата на Тръмп да завладее острова

Преди руската инвазия ЕК също заявяваше, че нямало опасност

Отговорът й обаче съвсем не успокои журналистите в залата. Последваха още въпроси по темата, като един от тях дори я сравни "с подготовката за пълномащабното руско нахлуване в Украйна през 2022 г.".

Давиде Карета, кореспондент на италианското радио Radicale, коментира, че по аналогичен начин преди руското нахлуване ЕК, както и редица дипломати на държави членки на ЕС в продължение на месеци публично заявяваха, че инвазията е хипотетичен сценарий, така че няма нужда да се намесват в Украйна. "Това, което президентът Тръмп каза вчера, беше военна заплаха към една от държавите членки и това е реално - той е избраният президент на най-могъщата държава в света. Осъзнавате ли, че има риск?", попита в прав текст Карета.

Теоретична или напълно реална заплаха?

Гренландия не е част от ЕС, но е класифицирана като "отвъдморска територия, свързана с ЕС". От близо 57 000 души, живеещи на острова, само около 2000 не са датчани, което означава, че населението е съставено предимно от граждани на ЕС.

Още: Франция към Тръмп: ЕС няма да ти позволи да превземеш Гренландия (ВИДЕО)

Въпреки че ЕК потвърди, че всяко военно действие срещу Гренландия ще задейства член 42, параграф 7 от Договора за взаимопомощ на ЕС, говорителката й отказа да коментира дали смята, че има реален риск от нахлуване на САЩ в отвъдморската територия на Дания, като нарече случая "силно теоретичен".

Това накара журналистът от Euractiv Никълъс Уолъс да попита: "Казвате, че суверенитетът е от първостепенно значение, но няма да коментирате една доста явна заплаха от бъдещия президент на САЩ. Трудно ми е да разбера, какво чакате?". Той така и не получи ясен отговор.

Още: Трюдо отговори на Тръмп: Няма никакъв шанс Канада да стане част от САЩ

Припомняме, че изявлението на Тръмп във вторник предизвика остра реакция от Франция, чийто външен министър Жан-Ноел Баро предупреди днес, че Европейският съюз няма да позволи на други държави да атакуват суверенните му граници. В същото време датският премиер Мете Фредериксен заяви, че Гренландия не се продава. Днес обаче представителите на ЕК в Брюксел така и не можаха да изпратят такова ясно послание.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес