Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Слабо място в магнитното поле: аномалия в Южния Атлантик буди безпокойство сред учените

09 януари 2025, 08:20 часа • 1177 прочитания

Нещо странно се случва в магнитното поле на Земята и привлече вниманието на НАСА. Масивна област с по-нисък магнитен интензитет, известна като Южноатлантическата аномалия (SAA), се появи над нашата планета. Тази слабост в магнитното поле на Земята, или „космическа дупка“, се простира от Южна Америка до Югозападна Африка. Мистериозната аномалия озадачава учените от години. Но НАСА, със своя флот от сателити и космически кораби, е може би най-инвестираният наблюдател.

Значението на магнитното поле на Земята

Магнитното поле на Земята е като невидим щит, който заобикаля нашата планета, генериран от движението на течния метал във външното ядро ​​на Земята. Това движение създава електрически токове, които от своя страна създават магнитно поле.

Полето има два основни полюса – северен и южен – точно като магнит, и се простира далеч в Космоса. Той играе огромна роля в защитата ни от вредната слънчева радиация. Без него слънчевият вятър (поток от заредени частици от Слънцето) би могъл да съблече нашата атмосфера и да направи Земята много по-малко гостоприемна за живот.

ОЩЕ: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение

Магнитното поле също помага на животните да се ориентират. Много видове, като птици и морски костенурки, го използват като вид естествена GPS система за пътуване на дълги разстояния.

Освен това магнитното поле на Земята е от решаващо значение за технологиите. То помага да се направлява всичко – от компаси до космически кораби – и дори играе роля в орбитата на спътниците, пише Earth.com.

Ефекти от Южноатлантическата аномалия

Интересът на НАСА към Южноатлантическата аномалия не е просто академично любопитство. Аномалията представлява осезаем риск за нейните свързани с Космоса технологии. Докато сателитите и космическите кораби пресичат този регион, обикаляйки около Земята, те са изложени на отслабеното магнитно поле в аномалията.

ОЩЕ: Накъде ще сочи компасът в Космоса?

Намалената сила на полето позволява на заредени частици от Слънцето да атакуват апаратите, потенциално причинявайки неизправност на технологичните системи на борда или дори къси съединения.

Тези неочаквани високоенергийни протонни удари обикновено водят до незначителни проблеми. Те обаче могат също да причинят значителна загуба на данни или непоправима повреда на ключови компоненти.

В резултат спътниковите оператори са принудени рутинно да изключват системите на космическите кораби, когато са на път да навлязат в зоната на аномалията.

ОЩЕ: Северният магнитен полюс на Земята не иска в Русия: движението му към Сибир рязко се е забавило

Източници на земното магнитно поле

Тази аномалия също така предоставя фантастична възможност за изследване на сложен и труден за разбиране феномен.

Смятан за първичен източник, бурен океан от разтопено желязо във външното ядро ​​на Земята генерира електрически токове, които създават магнитното поле на Земята.

Тази формация обаче не е еднородна. Тя се нарушава от масивен резервоар с гъсти скали, известен като Африканска голяма провинция с ниска скорост на срязване, разположен на около 2900 километра под Африканския континент.

Това смущение, съчетано с наклона на магнитната ос на нашата планета, води до ефекта на драматично отслабване, наблюдаван в Южноатлантическата аномалия.

ОЩЕ: Зловещите звуци, които Земята издава при смяна на магнитните полюси (ВИДЕО)

Дупка в магнитното поле на Земята

Въпреки многото прозрения, събрани от учените, SAA и нейните последици остават до голяма степен неразбрани. И все пак експертите продължават да откриват нова информация за тази огромна магнитна странност.

Изследване, ръководено от хелиофизика на НАСА Ашли Грийли през 2016 г., разкрива, че Южноатлантическата аномалия не е в застой; тя се носи бавно. Това отклонение е потвърдено чрез последващо проследяване от CubeSats в изследване от 2021 г.

Освен това аномалията, изглежда, се разделя на две отделни клетки, всяка от които представлява отделен център с минимален магнитен интензитет в рамките на по-голямата аномалия. Последствията от това разделение обаче остават неизвестни.

Исторически и бъдещи въздействия

Противно на това, което може да се очаква, Южноатлантическата аномалия не е ново явление. Изследване, публикувано през юли 2020 г., предполага, че това е повтарящо се магнитно събитие, потенциално случило се още преди 11 милиона години.

ОЩЕ: Гигантски магнитни структури са открити в Млечния път

Това откритие противоречи на идеята, че SAA може да е предшественик на инверсията на магнитното поле на цялата планета – събитие, което се случва на всеки няколкостотин хиляди години.

Друго скорошно проучване установи, че Южноатлантическата аномалия влияе и върху полярните сияния на Земята. Въпреки този напредък много въпроси относно SAA остават без отговор.

Колебанията на магнитното поле и животът на Земята

Магнитното поле на Земята служи като критичен щит, предпазвайки планетата от вредната слънчева радиация и заредените частици от Космоса.

Южноатлантическата аномалия представлява слабо място в тази защитна бариера, позволявайки по-високи нива на слънчева и космическа радиация да достигнат по-близо до повърхността на Земята.

ОЩЕ: НАСА откри невидимо електрично поле около Земята (ВИДЕО)

Division of Geomagnetism, DTU Space

Въпреки че това представлява минимален риск за живота на нашата планета, то създава предизвикателства за технологиите в орбита, като спътиците и Международната космическа станция.

Продължаващите промени в магнитното поле, като тези, наблюдавани в Южноатлантическата аномалия, биха могли да предложат нови прозрения за процесите, протичащи дълбоко в ядрото на Земята.

Тези наблюдения не само помагат за усъвършенстване на прогнозните модели, но също така подобряват нашето разбиране за това как колебанията на магнитното поле са повлияли на климата и живота на Земята през цялата история.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес