Темата с "фактчекърите", която основателят на социалната мрежа Facebook Марк Зукърбърг повдигна отново с решението си Meta (собственик и на Facebook, и на Instagram) да спре засега "проверяващите фактите" за потребителите на двете социални мрежи в САЩ, има един много важен ракурс - войната в Украйна: В очакване на Тръмп: Meta спира програмата си за проверка на факти.
В социалната мрежа "Х" - на Илон Мъск, която е директен конкурент на Meta, един от най-известните профили що се отнася до войната в Украйна - GeoConfirmed, публикува ново пространно разследване с проверка именно на факти. Заключението е категорично: Когато Украйна предприема операции за настъпление, Русия се опитва да манипулира и въздейства на информацията. Ето какво още пише в публикацията:
GeoConfirmed UKR - Investigation
— GeoConfirmed (@GeoConfirmed) January 8, 2025
When Ukraine undertakes offensive operations, Russia attempts to manipulate/influence the information environment.
For nearly three years, we have been monitoring the war in Ukraine, and another notable trend has emerged:
whenever Ukraine… pic.twitter.com/KPZhlqCcsX
Примери за руските лъжи
Близо 3 години наблюдаваме войната в Украйна и се очерта забележителна тенденция - всеки път, когато Украйна започне настъпателна операция, социалните медии се заливат с твърдения за значителни украински загуби. Въпреки това забелязахме, че тези твърдения често се състоят от дезинформация: показване на кадри на стари загуби, насищане с информация за инциденти от други региони, а не там, където се развива действието или дори руски загуби, представяни за украински. Тази дезинформация често се компилира по начин, който внушава, че атаката на Украйна се проваля и така се влияе общественото възприятие.
Пример е новата украинска офанзива в Курска област. "Отделихме няколко дни, за да проучим две конкретни твърдения: едно от сравнително малък акаунт с име @NewRulesGeo и друго от "Северен вятър", руски канал в Телеграм, свързан с руските военни. Публикуваното от NewRulesGeo събра над 4 000 000 гледания, докато публикацията от "Северен вятър" привлече близо 100 000 гледания в Телеграм. Само че реалността не е такава, каквато двата източника предствят:
Още: Пренебрегваният от мнозина стратегически град за войната в Украйна – Торецк (ОБЗОР - ВИДЕО)
Например NewRulesGeo не схваща, че геолокацията е точна. Значителна част от неговата нишка с публикации не е свързана с новозапочналата операция Курск - включва или по-стари кадри, или различни видеоклипове на едно и също превозно средство, което е атакувано, като така се внушава, че това са различни превозни средства - а резултатът от ударите се налага без никакви доказателства дали е така.
Някои от кадрите наистина са от скорошните украински операции в Курска област, но са смесени с несвързан материал, за повече достоверност. Това е добре позната техника за разпространение на дезинформация: комбиниране на точна информация с лъжи. Хората са склонни да разпознават точните твърдения и в резултат на това могат да придадат по-голяма достоверност на целия разказ, включително на дезинформацията.
Що се отнася до публикацията на "Северен вятър", значителният брой превозни средства, показани в края на тяхното видео, всъщност са руски превозни средства, унищожени в средата на декември, 2024 година. Каналът представя руски загуби като украински загуби".
Proof:
— GeoConfirmed (@GeoConfirmed) January 8, 2025
Geolocation: 51.311532, 35.063038
Great factchecking by @giK1893 in this thread: https://t.co/S9DRLr2GXf
Picture one:
Geolocation of the Russian losses:
- based on the information provided by https://t.co/Bo0s7qnrwq: https://t.co/cw7U0bVgnW https://t.co/QMG4hcTAkd… pic.twitter.com/mMxItiXMCt
Пълната проверка на фактите - ТУК (логвате се в "Х" и скролирате по цялата нишка).