Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Усещане за насилственост и задкулисие": Какво се случва в Националната кардиология?

09 януари 2025, 19:46 часа • 534 прочитания

За усещане на насилственост и задкулисие в Националната кадиология съобщи в „Лице в лице“ по bTV кардиологът д-р Боян Кунев. По думите му идеята за преструктурирането на болницата е гласувана на 12 декември със задна дата, без да бъде обсъдена с Клиниката по кардиология. „Когато инициирахме среща с директора д-р Джинсов, той каза пред всички нас, че му е наредено да не се обсъждат тези промени с клиниката по кардиология, което остави в нас усещане за насилственост и задкулисие“, каза той.

„Създава се впечатление, че искат да овладеят болницата. Слуховете са, че ще бъдем „спасени“, както са спасени през годините редица институции като „Булгартабак“, КТБ“, добави д-р Кунев.

Още: За първи път в България: Имплантация на безжичен пейсмейкър в дясната камера на сърце

Медиците не са съгласни с идеята на ръководството болницата да бъде разделена на две части. „В едната част да останат пациентите, които са тежки, с множество придружаващи заболявания и изискват продължително лечение и задължително ще генерират загуби. А в другата част да има втора клиника по кардиология, където се коментира кой да бъде ръководният състав като за „ново начало“ ни се предлага колега, завършил медицина през 1987 г. и не бих го нарекъл свежа кръв и промяна“, посочи д-р Кунев.

Загубите в болницата

По думите му загубите на кардиологията с в милиони левове и са натрупани през годините, а вината е на здравното министерство. „Надявам се, че тези липси и загуби в Националната кардиологична болница не са резултат от преднамерена политика на здравното министерство, за да може да се одобрят например 6 нови болници в рамките на 9 месеца през 2023 г. Ако погледнем дейността на Министерството на здравеопазването през последните 15 години, може да кажем, че те се провалят с всичко, което се захванат и не настъпва осезаема промяна към по-добро“, каза кардиологът. „Разкриването на нова структура с легла, без да бъде осигурен персонал за нея, означава, че трябва да бъдат клонирани настоящите специалисти, което няма как да стане“, казва проф. Анна Кънева.

Още: Мъж с разкъсване на аортата бе спасен със спешна операция в Националната кардиологична болница

Най-големият дефицит в Националната кардиология в момента е с медицинските сестри, отбеляза Боян Кунев. „В държавната болница работата за сестрите е тежка и е по-ниска заплатена, отколкото те биха изкарвали в една поликлиника, където няма да има дежурства и такава отговорност, или в детска ясла. Аз искам да лекувам пациентите си без да целя тримесечния финансов таргет на икономическия директор, а според съвестта си и според медицинските правила. Много често се обобщава, че лекарите гледат на пациентите като ходещи касички, че сме бялата мафия и т.н. Но аз съм заобиколен от колеги, които биха могли да печелят много повече извън болницата, но искат да осигуряват адекватна грижа за своите пациенти“, посочи той.

Още: Безплатни кардиологични и урологични прегледи в столична болница

По думите му основните проблеми са, че няма прозрачна регулация за частните болници и че парите изчезват по необясними канали и никога не стигат до държавните болници.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес