„Будапещенският меморандум е глупост“ - украинските пощи планират да пуснат нова марка именно с тази фраза, изречена от президента Володимир Зеленски. Марката отразява разочарованието на Украйна от неспазените обещания за сигурност и подчертава значението на защитата на суверенитета и териториалната цялост на страната. "Навремето на тези, които подписаха Будапещенския меморандум, не им пукаше за Украйна, затова гаранциите за сигурност, които уж Киев трябваше да получи тогава, останаха само на хартия", каза наскоро украинският лидер в интервю за американския блогър Лекс Фридман.
Още: Ето как се прави дипломация: Интервюто със Зеленски е огромен успех (ВИДЕО)
"Budapest Memorandum is bulls**t" – Ukrposhta plans to release a new stamp featuring Zelensky's iconic phrase.
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) January 8, 2025
The stamp reflects Ukraine's frustration with broken security promises and highlights the importance of defending sovereignty. pic.twitter.com/GQvOpxnkoe
Какво е Будапещенският меморандум?
На 5 декември 1994 година Великобритания, САЩ и Русия подписват меморандум за гаранциите на сигурността във връзка с присъединяването на Украйна към Договора за неразпространение на ядреното оръжие (Будапещенски меморандум). В условията на разпадането на СССР и глобалните заплахи за сигурността и режима на неразпространението, свързани със значителен ядрен потенциал на СССР, Украйна допринася за глобалното ядрено разоръжаване и стабилност. Тя се ангажира да върне всички останали у нея ядрени оръжия от времето на съветската епоха.
Още: Лукашенко: Диктатурата в Беларус е по-добра от демокрацията в Украйна
В същото време Русия поема ангажимент да се въздържа от заплахи или използване на сила срещу териториалната цялост и политическата независимост на Украйна. Поема и задължението никога нейни оръжия да не бъдат използвани срещу Украйна. Ясно е какво обаче се случи първо през 2014 г., а след това и през февруари 2022 г. - пълномащабна война на диктатора Владимир Путин, която продължава и днес.
Още: Украйна официално се отказа от всякакви гаранции за сигурност, които заместват членството в НАТО
Снимка: president.gov.ua
Киев вече не иска такива гаранции за сигурност
Наскоро бяха отбелязани 30 години от подписването на меморандума, а украинският топ дипломат Андрий Сибиха занесе копие на документа на срещата на върха на евролидерите в Брюксел. Целта му беше да обяви, че Киев се отказва от всякакъв формат на гаранции за сигурност, който може да бъде предложен като алтернатива на членството в НАТО.
Дни по-късно Зеленски заяви, че Въоръжените сили на Украйна, а не Будапещенският меморандум, са гаранцията за сигурност на страната.
"Будапещенският меморандум съдържаше гаранции за сигурност на Украйна. Отначало се присъединиха тримата основни гаранти – САЩ, Русия, Великобритания. Франция и Китай също се присъединиха. Бяха пет държави. Сега ние разбираме, че това не са никакви гаранции за сигурност. Пишеше "уверения". Това са най-големите държави, това е ядрената петорка. Сега би трябвало да се намерят тези хора, които са измислили това, и да бъдат вкарани в затвора", каза Зеленски пред Лекс Фридман през януари 2025 г.