Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Във ВСС смятат, че докладът на ЕК е пропуснал положителни неща

03 февруари 2016, 18:45 часа • 3473 прочитания

Не бива да ни учудва, че не всичко положително е маркирано в доклада на ЕК. Това каза Соня Найденова, член на ВСС по време на заседанието за обсъждане на доклада на ЕК.

Тя заяви, че логичен завършек на днешния дебат трябва да бъде предложение за конкретни мерки.

"Необходима е оценка на ситуацията, тоест оценка на събитията, на действията на институциите, анализ дали тези действия са адекватни, дали са законосъобразни, дали са достатъчни и дали са довели до някакъв резултат и какъв е той. Общият извод, който се наслагва е,че наистина има отбелязани положителни елементи, те може би не са стигнали своя краен етап, но са на положителен път", посочи Найденова, като допълни, че положителните неща са повече от три, както представителят на ИПИ отбеляза по рано на заседанието.

"Те са повече, друг е въпросът, че те не са оценени, като достатъчни, за да се постигне крайната цел", отбеляза тя, цитирана от Фокус.

"Много неща наистина ВСС е свършил. Не бива да ни учудва, че не всичко положително е отбелязано в доклада. Когато правим това, което сме длъжни да правим, то не впечатлява обществото, това, което впечатлява обществото е, когато ВСС реагира в нетипична ситуация, тоест дали реагира бързо, дали реагира адекватно и съсредоточено. Именно тези неспособности са маркирани в доклада. Те касаят, както дисциплинарната дейност и кадровата политика, така и случаите на разследване на информации за корупционни действия и търговия с влияние. В тази част, свързана в анализа на корупционните фактори и рискове ние сериозно трябва да помислим не само през призмата на конкретните случаи, но и през призмата на една по-широка аналитична дейност ", коментира Найденова.

Камен Калпакчиев отбеляза от своя страна, че трябва да се даде ясен отговор как ще продължи реформата на съдебната карта, в какви срокове и с какви стъпки. Той призова колегите си да обсъдят това на работно заседание на 17 февруари, в което да набележат направеното до момента и конкретни времеви рамки за следващите действия. Калпакчиев отбелязва, че съдебната карта не предполага само преструктуриране на районите съдилища.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес