Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кунева: Днес бе даден знак, че няма политическа воля за борба с корупцията

31 юли 2015, 21:00 часа • 6691 прочитания

По-амбициозно, дами и господа! Ако някой смята, че ще се откажа, разочаровам, изплаша, че законът за антикорупцията не се прие, жестоко се мами. Това не е закон от Кунева, това е закон, минал през МС, и влязъл в Народното събрание с подписа на премиера Борисов на 30-ти юни. Това каза вицепремиерът и лидер на ДБГ Меглена Кунева.

По думите й едно е да се обяснява, че антикорупцията е приоритет, а в същото време да се оставя на закона два часа в последния ден на парламентарната сесия и то след 1 месец предстой в Народното събрание. „Това единомислие в Министерския съвет, с моите колеги от кабинета, по Закона за антикорупцията, ми даде възможност да подчертавам пред посланиците, че има сериозна политическа воля зад него. Днес се даде друг знак“, добави Кунева пред "Фокус".

Тя обясни, че е направено максималното от нейна страна всички политически сили да се присъединят „към коалицията на желаещите, не на нежелаещите“.

„Корупцията е най-тежкият въпрос за страната. Да се правим, че има съдебна реформа без борба с корупцията, няма да допусна нито като политик, нито като вицепремиер“, добави още вицепремиерът.

На въпрос как това ще се отрази на влизането в Шенген, Меглена Кунева каза, че няма да ползва Шенген за „плашило“, защото България е изпълнила критериите и трябва да влезе в това пространство. „От 8 страни с възражения, остана да убедим една, но със знаци като днешния оставаме с по-малко аргументи и положителни послания за страната ни“, добави Кунева.

Според вицепремиера понеже нито една политическа сила няма как да заяви, че е против антикорупцията, се посочват какви ли не аргументи, но фактите са, че днес България пропусна да даде ясен знак, че има политическа воля да се бори с корупцията. Кунева подчерта, че и при промените в Конституцията, и при референдума, и при избора на омбудсман и на подуправители на БНБ са се ползвали всякакви тактики като неясно гласуване, отлагане, питания и замитане на проблема. „Да се имитира политическа воля през отлагане е крайно фалшиво и неполезно за страната“, каза още тя и добави, че именно тази липса на справедливост принуждава хиляди хора да напускат България.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес