Има тенденция за все по-малко напускащи България медицински сестри. Такъв извод може да бъде направен от информация, дадена от здравния министър Николай Петров, като отговор на парламентарно питане.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Петров посочва, че през 2016 година здравното министерство е издало само 181 удостоверения, които са необходими за работа в чужбина на български медицински сестри. За сравнение в периода 2011 – 2015 година средно са издавани между 280 и 356 такива удостоверения годишно. Ако се погледне по-назад – към периода 2007 – 2010 година, то тогава средно всяка година са издавани между 426 и 687 удостоверения.
Според Петров има няколко фактора, които карат българските медицински сестри да бягат в чужбина. Най-важните фактори са по-доброто заплащане и по-добрите условия на труд, но не са само те. Освен тях влияят по-добрият стандарт на живот, по-добрите възможности да се развиват професионално, както и прекалената натовареност в България плюс "умората от дълго протичащата здравна реформа". Влияние оказва и отношението към професията "медицинска сестра" от страна на другите специалисти в областта на медицината, от медиите и от обществото като цяло.
По отношение на заплатите на медицинските сестри, здравният министър изрично подчертава, че "компетентността по формирането на работните заплати на работниците и служителите е в правомощията на органите за управление на лечебните заведения" т.е. прехвърля изцяло отговорността на директорските бордове на болниците. Николай Петров припомня, че държавата е регламентирала минимален праг на възнаграждение на специализантите в здравната система – не по-малко от минималния месечен осигурителен доход за съответната квалификационна група.
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Като мярка за запазване на медицинските сестри в България, здравният министър посочва, че държавата им е осигурила възможност да специализират в 15 направления. Освен това, в синхрон с образователното министерство, за учебната 2017-2018 година е увеличен броят на студентите по специалност „медицинска сестра“. Има предложение от здравното министерство за увеличение на заплатите на медицинските сестри, които работят в детски градини и училища – в размер, какъвто е предвиден за учителите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика