Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО

20 февруари 2025, 22:32 часа • 540 прочитания

Комисията по здравеопазване в парламента отхвърли днес Проекта на решение за задължаване на Министерския съвет да предприеме всички необходими действия за прекратяване на Основно споразумение между правителството на Република България и Световната здравна организация (СЗО) за установяване на взаимоотношения на техническо консултативно сътрудничество. Против проекта гласуваха 14 от депутатите, "за" бяха четирима, а двама се въздържаха.

Още: СЗО затяга коланите след оттеглянето на САЩ

Предложението за оттегляне на България от СЗО беше внесено от Костадин Костадинов ("Възраждане") и група народни представители. Сред мотивите на тяхното искане е, че предвид вече съществуващите инструменти за здравни политики и превенция в държавите членки на Европейския съюз (ЕС), участието в СЗО не води до добавена стойност. Вносителите посочват бюрократичните тежести и неефективно разходване на ресурси. В мотивите се твърди още, че държавата е похарчила над 145 милиона лева за неизползвани ваксини, закупени по препоръка на СЗО, и бракувани заради изтекъл срок на годност, предава БТА.

Мотивите

Конституционните правомощия на Народното събрание не предвиждат хипотеза, при която с решение да се възлага „предприемане на действия към едностранно изменение на международни договори, обясни в началото на заседанието председателят на комисията проф. Костадин Ангелов по повод правната недопустимост на предложението. Той каза, че вносителите на проекта са били информирани за това.

Още: Тръмпист до тръмписта: "Възраждане" оригиналничат с идеи за излизане от СЗО и премахване на знамената на ЕС и НАТО

Министерство на здравеопазването счита, че към настоящия етап България има възможност да влияе върху процеса на реформа на СЗО, тъй като от 2024 г. е избрана за член на Изпълнителния съвет на организацията, коментира здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. По думите му това е втори по важност орган след Световната здравна асамблея. България не е била повече от 30 години член на този изпълнителен съвет и здравното министерство отчита като успех връщането на страната ни в този управителен орган, обясни министърът. Към момента от страна на ЕС единствено България, Полша и Словакия имат право на глас в Изпълнителния съвет, а страната ни активно участва в дебатите за реформа на СЗО по отношение на прозрачността и отчетността на бюджетните, програмни и финансови процеси, коментира още министърът.

Още: Ново 20: САЩ може и да се върнат в СЗО

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес