Няма опасност онкоболни пациенти да останат без лекарства. Казусът възникна заради жалба срещу електронния търг за закупуване на противотуморни лекарствени продукти, който беше възобновен през октомври.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
В това увериха от Министерство на здравеопазването.
Спирането на процедурата няма да доведе до липсата на посочените по-горе лекарствени продукти, тъй като към момента лечебните заведения имат действащи договори за тяхното осигуряване. Освен това в Постановлението на Министерския съвет, с което е създаден централният орган за покупки в сектор „Здравеопазване“, изрично е записано, че лечебните заведения са длъжни сами да закупуват необходимите им лекарствени продукти до сключване на рамкови споразумения от министъра на здравеопазването.
На 10 ноември 2017 г. в Комисията за защита на конкуренцията е постъпила жалба срещу електронния търг за закупуване на лекарствени продукти за нуждите на лечебните заведения.
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Припомняме, че това е третата жалба срещу електронния търг, като първите две окончателно са спечелени от Министерството на здравеопазването. Изложените доводи в третата жалба са същите като тези на първите две.
След като Комисията за защита на конкуренцията и Върховният административен съд се произнесат по подадената жалба, Министерството на здравеопазването ще възобнови обществената поръчка.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика