С фалстарт започна издаването на рецепти за безплатни лекарства за пациенти с COVID. Въпреки че заповедта на здравните власти влезе в сила от 17 септември, голяма част от поликлиниките с COVID-зони връщат пациентите, съобщи вестник "Сега" .
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Новината за безплатните лекарства и прегледи за пациенти с коронавирус излезе официално от Министерството на здравеопазването, но здравната каса и центровете с COVID зони се оказаха неподготвени. Поликлиниките връщат пациенти, тъй като още нямат сключени допълнителни анекси със Здравната каса и чакат инструкции за работа. Други медицински центрове все още нямат необходимия софтуер за издаване на електронни рецепти.
„Не можем да изписваме лекарства. Предвид очаквания нов анекс към договора с касата, нека да видим първо какви условия на работа ще ни предложат”, обясни пред Нова тв Таня Евтимова, управител на 11 ДКЦ-София. Така към момента в тази COVID зона в София може само да диагностицират и преглеждат пациентите, след това да ги насочат към личните лекари, а те да издадат рецепти и то за платени лекарства. Сега всички очакват новите разпоредби.
От здравната каса уведомиха, че анексите към договорите са изготвени, но предстои да бъдат подписани в началото на следващата седмица.
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Няма яснота и кой ще носи отговорност за наблюдението на пациентите с изписани лекарства не от личен лекар, а в COVID зона. Личните лекари твърдят, че няма указания дали проследяването до пълното възстановяване ще бъде от лекарите, работещи в COVID зоната, или тези пациенти ще бъдат прехвърлени към тях.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Отговорът от здравното министерство е, че отговорност ще носят лекарите, изписали рецептата. „Проследяването на състоянието на болните ще става основно дистанционно, но при влошаване, ще ходят пак там и ще бъдат хоспитализирани, насочвани от същите лекари”, каза зам.-министър Петров.
Междувременно от аптеките вече имат готовност за изпълняване на безплатните рецепти. „Направихме ъпдейт на нашата система, който дойде от Здравната каса, имаме готовност да приемаме такива рецепти. С тези лекарства се работи, както и с другите по Здравна каса”, заяви Николай Костов, председател на Асоциацията на собственици на аптеки. Пациентите без здравна осигуровка няма да имат право на безплатните лекарства.
Прочетете още по темата: Великобритания одобри обещаващо лекарство срещу COVID-19
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас