Редки нежелани лекарствени реакции за тромбоза не са съобщавани в България. В това увери директорът на Изпълнителната агенция по лекарства Богдан Кирилов в сутрешния блок на БНТ.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Европейската агенция по лекарствата продължава да извършва анализ на постъпващите данни за ваксината на AstraZeneca като към момента има 1 млрд. поставени дози. Тези допълнителни данни ще бъдат анализирани и когато е необходимо ще бъдат предприети промени в разрешението на употребата, обясни Кирилов. В Европа са известни осем случая на странични реакции на ваксината на „Янсен“ (тази на Johnson&Johnson).
Най-много дози са приложени с ваксината на Pfizer, като в различни възрастови групи има различни ваксини. Профилът на лицата, на които е поставена AstraZeneca, е различен - и от двата пола
За да бъде изтеглена една ваксина, трябва да има данни, които да показват проблеми с ефикасността и качеството, уточни Богдан Кирилов. На този етап съотношението полза-риск е положително, може да се прилага и съответно ваксината се прилага. Засега не се обмисля изтегляне на AstraZeneca, увери Кирилов.
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Той посочи, че неизползваните дози на оксфордската ваксина могат да бъдат дарени. При лица, при които не са настъпили нежелани сериозни реакции, е препоръчително да се постави втората доза от съответната векторна ваксина, отбеляза Богдан Кирилов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Той призова да се проведе консултация и преглед преди самото поставяне на ваксината. Опитваме се от началото на самия ваксинационен процес, всичко, което имаме като информация, да достига до личните лекари, каза Кирилов.
По думите на Кирилов, в последните седмици се увеличил делът на РНК ваксините, а в следващите седмици се очаква значително количество около 140 000 дози от “Pfizer“, през май месец тя ще бъде по 270 000 дози всяка седмица, а през юни месец по 410 000 дози. Около 5.5 милиона дози ваксини се очакват до края на месец юни.
Продължават клиничните изпитвания на ваксина за деца. Всички ще бъдат анализирани и ако са положителни, ще бъде актуализирана и продуктовата информация. Продължават изпитванията за българската ваксина, като Кирилов се надява да има развитие по темата, посочи той.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
В следващите месеци се очаква да има развитие и за лекарство срещу COVID-19. Дори и при ваксинираните лица няма гаранция, че няма да могат да разпространяват инфекцията, като за това се взимат допълнителните мерки, добави Богдан Кирилов.
Прочетете още по темата: Според Богдан Кирилов у нас няма случай на починал след ваксинация