Зеленчуците са неразделна част от балансираната диета, защото съдържат големи количества здравословни витамини и минерали. В допълнение, те са богати на фибри, които помагат за повишаване на имунитета и подобряване на работата на стомашно-чревния тракт. Това споделя руският диетолог д-р Ирина Писарева. Експертът назова и точното количество от тази храна, което трябва да се включи в ежедневната диета.
Според нея зеленчуците са богати на витамини, микроелементи, антиоксиданти и флавоноиди.
Лекар: Яжте тези плодове и зеленчуци само с кората, здравен съвет за деня, 9 август
"Всички зеленчуци подобряват храносмилането, балансират микробиотата, повишават нивото на полезните бактерии в червата (от които зависи имунната система и общото състояние на човек), помагат за намаляване на нивата на холестерола и нормализиране на кръвната захар. Влияят и на усвояването на витамини и микроелементи, тъй като съдържат голямо количество фибри", каза специалистът.
По колко зеленчуци трябва да се ядат на ден?
Липсата на зеленчуци в диетата неизбежно води до здравословни проблеми, затова те трябва да се консумират всеки ден в малки количества, предупреждава експертът.
"За възрастен човек е достатъчно да яде само 200 грама зеленчуци дневно. Ако ги ядете по-рядко или изобщо не ядете, имунитетът ви ще намалее. Също така зарастването на порязвания, драскотини, акне и ожулвания ще отнеме повече време, а процесът на смилане на храната ще се затрудни, тъй като тялото няма да получава достатъчно фибри", предупреждава д-р Писарева.
Според експерта, за да получите възможно най-много хранителни вещества, е по-добре да включите в диетата си зеленчуци с различни цветове. Сред тях са:
- броколи;
- спанак;
- моркови;
- карфиол;
- домати;
По отношение на броколите те са един от най-полезните зеленчуци. От полза са за безпроблемното функциониране на стомашно-чревния тракт: диетичните фибри или фибрите, съдържащи се в този зеленчук, имат най-добър ефект върху здравето на червата и помагат за предотвратяване на опасни заболявания, включително рак.
Проучване, проведено от изследователи от Медицинския факултет на Харвардския университет, установи връзка между заболяването на червата и повишения риск от развитие на тревожни и депресивни разстройства. По този начин броколите, помагайки за предотвратяване на чревни заболявания, могат да предпазят от сериозни психични разстройства. За по-голяма полза броколите трябва да се приготвят на пара или да се варят, а не да се пържат.
Броколите изобилстват от антиоксиданти. Те помагат за понижаване на "лошия" холестерол, предпазват сърцето и кръвоносните съдове, предпазват от развитие на депресия и подобряват здравето на очите. Лутеинът (с който са известни морковите, но не по-малко от него има и в броколите) и зеаксантинът предотвратяват заболявания като нелечима макулна дегенерация и катаракта.
Как ще се промени кръвното ви, ако всеки ден ядете по 2 чаши плодове или зеленчуци
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!