Студовата алергия се появява веднага след контакт на кожата със студен предмет, което води до симптоми като червени плаки или петна, сърбеж, подуване и болка в крайниците, в пръстите на ръцете и краката.
Д-р Леонардо Ротоло разказва за тази алергия.
Обикновено алергията към студ се проявява в зона на кожата, която е имала контакт със студен предмет - но в някои случаи, като плуване в студена вода, симптомите могат да се появят в цялото тяло. Това е по-сериозна ситуация и изисква незабавна медицинска помощ - защото води до спадане на кръвното, загуба на съзнание или дори анафилактичен шок.
Симптомите на алергията към студ са:
- червеникави плаки или мехури по кожата;
- силен сърбеж;
- изгарящо усещане;
- подуване на кожата;
- подуване на устните при консумиране на студени напитки или храна;
- умора;
- треска;
- гадене;
- коремна болка или диария;
- главоболие;
- дезориентация;
- световъртеж.
Тези симптоми могат да се появят около 5 до 10 минути след контакт на кожата със студени предмети, вода или вятър например, и да останат около 2 часа.
Алергии през зимата: видове, симптоми, причини
Каква е разликата между студова алергия и перниоза?
Студовата алергия възниква незабавно, около 5 до 10 минути след контакт на кожата със студени повърхности, предмети, вода или просто излагане на кожата на ниски температури. В някои случаи, като влизане в студена вода, може да възникне анафилактичен шок.
Перниозата, известна също като „еритема пернио“, възниква поради постоянно или продължително излагане на студена среда. Това води до стесняване на кръвоносните съдове в крайниците, което намалява кислорода в тези области и причинява възпаление на тъканите.
Рискови фактори
Някои фактори увеличават риска от студова алергия, например:
- фамилна анамнеза за студова алергия;
- директен контакт на кожата с предмети или студена вода;
- излагане на кожата на ниски температури или студен вятър;
- консумация на студени напитки или храни;
- вирусни инфекции, като мононуклеоза, хепатит или ХИВ;
- бактериални инфекции, като Helicobacter pylori, Borrelia burgdorferi, Mycoplasma pneumoniae или Treponema pallidum;
- паразитни инфекции, като токсоплазмоза или лямблиоза;
- лимфопролиферативни заболявания като миелома или макроглобулинемия на Валденщрьом.
Лечение
Лечението на студовата алергия трябва да се ръководи от дерматолог, който може да предпише следното.
1. Избягване на студ
Една от най-важните мерки при лечението на студова алергия е избягване на ниски температури и контакт на кожата със студени предмети или студена вода, както и предпазване от консумацията на студени храни или напитки.
2. Използване на антихистамини
Използването на антихистамини, като лоратадин, деслоратадин, фексофенадин или цетиризин например, може да бъде препоръчано от дерматолога с цел предотвратяване на появата на симптоми и усложнения.
Какво провокира развитието на студовата алергия
3. „Писалка“ за адреналин
В случаите, когато студовата алергия е придружена от тежки симптоми, например подуване на езика или устните или затруднено дишане, лекарят може да препоръча незабавно използване на инжекция или т. нар. „писалка“ с адреналин (епинефрин).
„Писалката“ с адреналин се препоръчва от лекаря за хора с висок риск от сериозна алергична реакция. Те трябва да получат указания от лекаря относно предупредителните признаци, които може да възникнат, и как да използва това средство. След използване на адреналиновата писалка е много важно незабавно да отидете в болницата или да се консултирате с лекаря, който е предписал употребата й.
Възможни усложнения
Основното усложнение на студовата алергия е анафилактичният шок, който може да се прояви чрез симптоми като затруднено дишане, болка в гърдите, усещане за запушено гърло, подуване на устата, езика или лицето, загуба на съзнание или припадък. В такива случаи трябва незабавно да се потърси лекарска помощ или най-близкият спешен кабинет.
Внимание! Статията е само за сведение. Задължително се допитвайте до медик-специалист и се пазете от самолекуване!