Протромбиновото време, обозначавано още като PT или ТР, представлява времетраенето за кръвен тест, който проверява способността на кръвта да се съсирва, т. е. примерно времето, необходимо да бъде спряно кървенето.
Ето защо тестове за протромбиновото време се прилагат винаги при поява на учестени кръвоизливи и синини с цел да се открие причината за проблема, както и при съмнения за чернодробни нередности - което също изисква измерване на различни параметри.
Д-р Марсела Лемуш разяснява този процес тук.
Още: Как да минимизирате риска от съсиреци в кръвта?
Протромбинът, познат още под термина „коагулационен фактор II“, е протеин, образуван в черния дроб. След като се активира, той улеснява превръщането на гликопротеина фибриноген в неразтворимия белтък фибрин. Заедно с тромбоцитите фибринът образува пласт, който възпрепятства кървенето. Именно по този начин протромбинът се явява съществен фактор за образуването на кръвосъсирване.
Референтни стойности
Съответно референтните стойности на протромбиновото време са 10 до 14 секунди, в зависимост от лабораторията, използвания реагент и оборудването, където се провежда тестирането.
Протромбиновата активност (АР) е между 70 и 100%. Тя също може да варира в зависимост от лабораторията, ползвания реагент и съответното лабораторно оборудване.
Още: КОВИД докарва проблеми със съсирването на кръвта и риск от ампутация на крайник
В допълнение към PT може да се изчисли и скоростта на съсирване на кръвта (INR), което изчисляване има за цел да стандартизира резултата в световен мащаб. Това позволява да се оцени по-точно развитието на заболяванията и ефекта от използването на антикоагулантни лекарства. Така, например, стойността на INR за здрави хора би трябвало да варира между 0,8 и 1. Но ако се ползват перорални антикоагуланти, стойностите би трябвало да са между 2 и 3, като зависят от усложнението, водещо до нуждата от съответното лечение с такъв вид лекарства.
Как да изчислим INR?
Изчисляването на INR, обозначавано още и като RNI, се извършва от лаборатория, като се отчитат спецификите на използваните реагенти. За да се изчисли INR, е необходимо да са ясни следните фактори:
- протромбиново време (TP);
- нормално средно протромбиново време (TMPN);
- международен индекс на чувствителност (ISI): предоставя се от производителя на всяка партида тромбопластинов реагент.
Още: Храните, които предотвратяват кръвни съсиреци по-добре от лекарства
Изчисляването на INR се прави по следната формула: INR = (TP/TMPN) ISI.
Какво означава резултатът?
Резултатите от тестовете за протромбиновото време е възможно да се променят по силата на различни причини. Ето защо при констатиране на промени, лекарят често назначава други тестове, за да бъде идентифицирана точната причина с цел начало на лечение. Сред най-честите причини е високо протромбиново време.
Високо TP имаме, когато времето за спиране на кървенето е по-дълго от референтната стойност, което може да се случи поради:
- ползване на антикоагуланти
- изменения в чревната флора
- разбалансирана диета
- чернодробни усложнения
- дефицит на витамин К
- нередности в съсирването, например хемофилия
- при това определени медикаменти като антибиотици, диуретици и кортикостероиди също променят стойността на изследването. Затова е желателно да информирате лекаря за лекарствата, които употребявате
- ниско протромбиново време
Ниско TP е налице, когато времето за спиране на кървенето е по-кратко от референтната стойност, така че съсирването става много бързо. Следователно, макар кървенето да е по-рядко и краткотрайно, съществува по-голям риск от образуване на съсирек, който може да доведе до инсулт или инфаркт.
Сред причините за тази промяна, са следните:
- ползване на добавки с акцентиране на витамин К;
- прекалено консумиране на хранителни продукти с витамин К - от рода на броколи, спанак, черен дроб;
- ползване на противозачатъчни хапчета, естрогенни таблетки.
В такива случаи е възможно да се наложи прием на антикоагуланти или инжектиране на хепарин, докато бъде установена причината. По-нататък лекарят ще посочи най-подходящата форма на лечение.
Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!