Севернокорейският лидер Ким Чен Ун предприе най-смелата си дипломатическа авантюра, като предостави на Русия между 10 000 и 12 000 войници и множество оръжия в подкрепа на войната на диктатора Владимир Путин срещу Украйна. Това носи навременна помощ за руснаците в Курска област, където севернокорейците са хвърлени в боя с цел връщане на завзетите от украинските въоръжени сили територии.
Още: САЩ потвърдиха за стотици загинали и ранени севернокорейци в Курск
Пхенян получава храни, петрол, пари в брой и модерни оръжейни системи на стойност милиарди долари, които ще помогнат на режима на Ким да издържи на международните санкции и да модернизира конвенционалните си въоръжени сили, твърдят анализатори. Изпращането на войски в Русия носи и дипломатически лостове на Северна Корея.
Санкциите на ООН опустошиха икономиката ѝ, забранявайки целия основен износ, включително на въглища, морски дарове, текстил и работници, както и рязко ограничиха вноса на петрол. Ким Чен Ун се опита да отмени санкциите чрез пряка дипломация с бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, но преговорите се провалиха. След това пандемията допълнително осакати икономиката на Северна Корея. Затова ползите за Ким от бартерната сделка с Путин са големи, но има и рискове, пише The New York Times.
Още: Украинските специални сили твърдят, че са убили 50 севернокорейски войници за 3 дни (ВИДЕО)
Снимка: принтскрийн от Telegram
Пхенян предоставя войски, ракети и гаубици
Армията на Северна Корея представлява едни от най-големите конвенционални въоръжени сили в света с 1,3 милиона членове. Тя съхранява огромни запаси от артилерийски снаряди, ракети и други оръжия - много от тях остарели, както и нови балистични ракети, разработени в рамките на програмата на Ким Чен Ун. Всичко това явно е изкушило бившия руски военен министър Сергей Шойгу, който огледа оръжията на парад в Пхенян. Скоро след това Руската федерация започна да се снабдява.
Северна Корея е предоставила на Русия оръжия в 20 000 транспортни контейнера, включително милиони артилерийски снаряди, новоразработени балистични ракети, ракетни системи за многократно изстрелване и гаубици с голям обсег, твърдят южнокорейски официални лица. Всичко това съживи севернокорейската индустрия за производство на боеприпаси и дронове. Според американски изследователи Северна Корея също така разширява завод за производство на ракети KN-23, които се ползват от Русия срещу Украйна.
През юни Ким и Путин подписаха в Пхенян договор за взаимна отбрана и сътрудничество. След това Северна Корея започна да изпраща войски в Русия.
Снимка: Kremlin.ru
Русия плаща с петрол, храни и модернизация на оръжията
Когато Путин покани Ким на среща на върха в руския Далечен изток през септември миналата година, Москва показа какво може да предложи на Пхенян в замяна. Ким Чен Ун беше заведен на обиколка в съоръжение за изстрелване на космически ракети, завод за самолети и военноморско пристанище.
Още: САЩ: Русия се отблагодарява за военните от Северна Корея с МиГ-29 и Су-27
Според Олена Гусейнова - изследовател в Университета за чуждестранни изследвания „Ханкук“ в Сеул - Северът е спечелил до 5,5 млрд. долара от оръжейни сделки с Русия. В доклад, публикуван през октомври, тя изчислява също, че Пхенян може да получи до 572 млн. долара годишно като награда за разполагане на войските си в Руската федерация. Това е огромна сума за стандартите на страната. За справка, само през миналата година официалният износ на Северна Корея възлиза на 330 млн. долара.
Според анализ на сателитни снимки, публикуван миналия месец от базирания във Великобритания Open Source Center и BBC - севернокорейските танкери са внасяли много повече петрол от Русия, отколкото е разрешено съгласно санкциите на ООН.
Още: Русия се е отблагодарила на Пхенян с противовъздушни ракети и милион барела петрол
За първи път от десетилетия насам севернокорейската армия придобива и ценни познания за воденето на война, включително иновации в използването на дронове. Войната в Украйна е също така възможност да се изпробват по-новите балистични ракети KN-23 и KN-24 срещу западни системи за противовъздушна отбрана. Според Южна Корея севернокорейски техници са на място, за да установят недостатъците и да съберат данни кое може да се подобри.
Снимка: Kremlin.ru
Технологии за ядрени ракети
В Сеул се опасяват, че в бъдеще Ким може да успее да изтъргува руска помощ за овладяване на технологиите, необходими за ядрени ракети, които могат да поразяват цели в Тихия океан. Пхенян обаче още не е в този етап, смята южнокорейският анализатор Джанг Сехо.
Още: Дрон с марка "Азов" порази севернокорейска противотанкова ракетна система (ВИДЕО)
Новият поток от приходи и оръжейни технологии от Русия ще предпази Северна Корея от санкциите на ООН и ще подсили позициите на Ким спрямо Вашингтон и неговите съюзници, пише The New York Times и посочва, че много неща зависят и от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп.
Рисковете за Ким Чен Ун
Разполагането на севернокорейските военни в Русия крие и големи рискове. Те са свикнали да извършват операции по хълмисти терени и не е ясно доколко са подготвени за война на изтощение, която се води в окопи и в равнини, с артилерия и дронове, смятат военни експерти.
Изчерпването на запасите може да отслаби Северна Корея на вътрешната сцена. Тя вече е изпратила толкова много оръжия в Русия, че „в момента не може да води война в Корея, дори и да иска“, казва Ду Джин-хо - старши анализатор в Корейския институт за отбранителни анализи в Сеул. „Това може би е най-голямата уязвимост на Ким Чен Ун в момента“, допълва той.
Друга тема е това, че руската и севернокорейската икономика имат много малко да си предлагат помежду си. Според Корейския институт за международна икономическа политика - на Русия се падат по-малко от 2% от международната търговия на Северна Корея, освен сделките с оръжие, докато на Китай - над 90%. Но дори двустранната търговия между Пхенян и Пекин се забавя.
Снимка: Getty Images
Северна Корея отдавна се опитва да противопостави Пекин на Москва, но някои анализатори твърдят, че задълбочаването на военните връзки на Северна Корея с Русия може да навреди на отношенията ѝ с Китай.
Още: Китай държи "на каишка" Северна Корея. Ким Чен Ун ползва Путин, за да освободи агресията