Илон Мъск и неговата компания SpaceX многократно не са спазвали федералните протоколи за докладване, насочени към защита на държавните тайни. Сред обвиненията е и това, че не са предоставили някои подробности от срещите му с чуждестранни лидери, твърди New York Times, като се позовава на хора, запознати с вътрешни документи на компанията. Притесненията относно практиките за докладване - по-специално на Мъск, който е главен изпълнителен директор на SpaceX, са предизвикали най-малко три федерални разследвания, съобщават източници, запознати с действията на властите. Службата на генералния инспектор на Министерството на отбраната започна проверка по въпроса тази година, а Военновъздушните сили и Службата на заместник-министъра на отбраната по разузнаването и сигурността на Пентагона поотделно започнаха проверки миналия месец.
Военновъздушните сили наскоро отказаха на Мъск достъп на високо ниво на сигурност, цитирайки потенциални рискове за сигурността, свързани с милиардера. Няколко съюзнически нации, сред които и Израел, също изразиха опасения, че той може да сподели чувствителни данни с други страни. Вътрешно SpaceX има екип, от който се очаква да гарантира спазването на правилата за национална сигурност на правителството. Някои от тези служители са се оплакали в Службата на генералния инспектор на Министерството на отбраната и други агенции за небрежното отчитане, което датира поне от 2021 г., казаха четирима души, запознати с компанията. SpaceX получи най-малко 10 милиарда долара през федерални договори с Пентагона и НАСА от 2019 г. до 2023 г., което го прави основен подизпълнител за армията.
Още: Илон Мъск стана първият човек в света със състояние от над 400 млрд. долара
Мъск е изправен пред щателна проверка, тъй като притежава все по-голяма власт по света чрез безбройните си бизнеси – особено SpaceX, но също и компанията за социални медии X и компанията за електрически автомобили Tesla. Въпреки че 53-годишният мъж отдавна е пренебрегнал нормите и конвенциите, които смята за неподходящи за него или неговите компании, залозите са много по-високи, когато става дума за въпроси на националната сигурност.
Сериозни нарушения на правилата
Години наред служителите на SpaceX, отговорни за спазването на правилата за разкриване на информация, неохотно позволяваха на Мъск да пренебрегва много от процедурите за докладване, тъй като не искаха да загубят работата си, казват хора, запознати със случващото се в компанията. Но въпросът достигна повратна точка, тъй като влиянието на Мъск е на път да стане още по-голямо. Пламенен поддръжник на новоизбрания президент Доналд Тръмп, той беше назначен миналия месец да помогне в усилията за преодоляване на федералната бюрокрация и е все по-чест гост на разговори на Тръмп с чуждестранни лидери.
Още: Мъск за бъдещето: Бензиновите автомобили ще са като яздене на кон
Някои служители на SpaceX са загрижени за способността на Мъск да борави с чувствителна информация, особено заради практиката му да публикува открито в X за всичко - от видео игри до дипломатически срещи. Страховете се задълбочиха, тъй като Мъск има строго секретно разрешение за сигурност в SpaceX, което му дава достъп до класифицирани материали като напреднали американска военни технологии. Съгласно правилата за проверка на сигурността, Мъск трябва да докладва информация за личния си живот и пътувания в чужбина, наред с други подробности, на Министерството на отбраната като част от процес, известен като „продължителна проверка“. Това позволява на правителството да прецени дали някой с разрешение за сигурност на високо ниво трябва да продължи да борави с чувствителна информация.
Но поне от 2021 г. Мъск и SpaceX не се придържат към тези изисквания за докладване, казват запознати със SpaceX. Той и екипът му не са предоставили някои подробности за пътуването му – като пълните му маршрути, и някои от срещите му с чуждестранни лидери, казаха те. Той също така не е съобщил за употребата на наркотици, което се изисква, дори те да са с рецепта.
Не е ясно защо Мъск не е докладвал част от тази информация на правителството, особено след като той често публикува в X по различни въпроси. Също така не е ясно дали Мъск е инструктирал SpaceX да не съобщава информацията. За момента никоя федерална агенция не го е обвинила в разкриване на секретни материали.
И все пак, „да има някой, който има големи договори с правителството, който би бил в състояние да предаде – умишлено или по невнимание – тайни, е обезпокоително“, казlа сенатор Джийн Шахин, демократ от Ню Хемпшир и член на комисиите на Сената по Въоръжени служби и външни отношения пред The New York Times.
Миналия месец Шахин поиска от Военновъздушните сили и Службата на генералния инспектор на Министерството на отбраната да разследват дали Мъск е имал неподходящи комуникации с чуждестранни лидери, включително руския президент Владимир Путин.
Още: Тръмп обеща бързи разрешителни за всеки, който инвестира 1 млрд. долара в САЩ
Военновъздушните сили и службата на заместник-министъра на отбраната по разузнаването и сигурността на Пентагона започнаха прегледите си в отговор на въпроси от Шахин и друг депутат. В петък, ден след като The New York Times попита министъра на военновъздушните сили Франк Кендъл, той отговори на Шахин, като каза, че федералните закони за поверителност му забраняват да обсъжда случая на Мъск. „Департаментът на военновъздушните сили приема много сериозно въпросите за сигурността и аз споделям вашите опасения“, каза той. Важно е да се уточни обаче, че според конституцията Доналд Тръмп може да даде разрешение за сигурност на всеки след встъпването си в длъжност, дори ако други в правителството възразят.
Още: Мъск опита да злепостави Зеленски с орязано изказване, последователите му реагираха
Мъск, адвокатът му и SpaceX не отговориха на искания за коментар на изданието. В публикация на X след публикуването на статията, обаче, Мъск написа: „Предатели от дълбоката държава идват след мен, използвайки своите платени шутове в наследените медии".
Говорител на Министерството на отбраната също отказа коментар. Говорител на Службата на главния инспектор на отдела, която е квази-независим надзорен орган, каза, че службата не може „нито да потвърди, нито да отрече съществуването на текущо разследване“. Кендъл отказа да коментира Мъск, но каза, че Пентагонът е сериозен относно правилата за проверка на сигурността.
Строго секретно
Разрешението за достъп до информация на Мъск е от години, казаха трима души, запознати с въпроса. До около 2018 г. той е имал секретно разрешение на средно ниво в SpaceX. През същата година компанията кандидатства за по-високо ниво на разрешение, известно като „строго секретно“ от негово име.
Много служители на SpaceX притежават известно ниво на разрешение за сигурност, тъй като компанията е изпълнител в сектора на отбраната, който извежда астронавти на НАСА в орбита и предоставя своята сателитна интернет услуга Starlink на военните. Той също така помага на федералното правителство да изгради ново съзвездие от шпионски сателити.
Още: Орбан се срещна с Тръмп и с Мъск във Флорида
Разрешенията за сигурност са от решаващо значение за правителството за защита на разузнаването и държавните тайни. Длъжностните лица проверяват финансовото минало и личните отношения на кандидата, интервюират приятелите и семейството на кандидата и събират документи, очертаващи историята на лицето.
На Агенцията за контраразузнаване и сигурност на отбраната, която отговаря за проверката на лица, търсещи достъп до класифицирана информация, отнема повече от две години – нещо нетипично, като този срок е повече от два пъти повече от средното време, за да одобри строго секретно разрешение за сигурност на Илон Мъск. Строго секретно е най-високото разрешение чрез агенцията за сигурност, но някои държавни служби предлагат отделни нива на достъп до класифицирани материали, които могат да бъдат и още по-високи.
Още: Мъск представи план за мащабни съкращения на правителствените разходи
През този период Мъск беше заснет в подкаста на Джо Роугън, където пуши трева - нещо незаконно на федерално ниво и забранено от правилата за проверка на сигурността. Неговите бизнес интереси в Китай, където Tesla има завод, също са повод за притеснение, твърдят запознати. Мъск в крайна сметка получи разрешението. Говорител на Агенцията за контраразузнаване и сигурност на отбраната каза, че не може да отговаря на въпроси, свързани с Мъск.
Екипът на SpaceX, който съобщава такава информация за своите служители, включително Мъск, доскоро беше ръководен от Терънс О'Шонеси, пенсиониран генерал от военновъздушните сили с четири звезди и старши лейтенант на милиардера, казаха четирима души, запознати с екипа. Милиардерът препоръча генерал О'Шонеси за позиция в новата администрация на Тръмп.
Още: Тръмп може и да е разкрил секретна информация на Русия
И все пак поне от 2021 г. Мъск и неговият екип са започнали да не предоставят някои подробности за неговите срещи и планове за пътуване, казаха петима души. Неговите частни служители по сигурността, които пътуват с него, докладват за някои от дейностите му на SpaceX, която от своя страна докладва информацията на правителството. Но често не всички подробности за всяко пътуване се разкриват - като например това, което е обсъдено на срещи, а някои срещи изобщо дори не се споменават, казват запознати.
Правителствените агенции „искат да гарантират, че хората, които имат разрешения, не нарушават правилата и разпоредбите“, казва Андрю Бакай, бивш служител на Централното разузнавателно управление и адвокат, който работи по разрешенията за сигурност. „Ако не се самоотчитате, логичните въпроси са: „Защо не го правите? И какво се опитвате да скриете?“
„Уайлд кард“
Други правителства също стават все по-предпазливи относно способността на Мъск да борави с класифицирана информация. Девет страни, сред които има такива в Европа и Близкия изток, са повдигнали въпроси относно сигурността му на срещи с офицери от отбраната на САЩ през последните три години, казаха двама служители на отбраната.
По време на срещи за Starlink между офицери от израелското военно разузнаване и представители на отбраната на САЩ в началото на 2023 г. израелското министерство на отбраната нарече Илон Мъск „уайлд кард“, разкриват двама души, запознати с разговорите. (В тениса т.нар- уайлд кард дава право на състезатели, които не са си извоювали място на даден турнир, все пак да участват на него). Израелските служители се притесняват, че Мъск може да предаде чувствителни данни за Израел на други, въпреки че в крайна сметка позволиха на Starlink да влезе в страната тази година. Министерството на отбраната на Израел не отговори на искане на NYT за коментар.
Още: Мъск: Истината е по-смешна от измислицата
През август 2023 г. Мъск написа на X, че е взел кетамин – анестетик с психеделични свойства. Той каза, че има рецепта за лекарството. Предполага се, че всяка употреба на подобни лекарства трябва да бъде съобщена на Министерството на отбраната, но SpaceX и Мъск не са го докладвали по това време, казаха трима души, запознати с компанията.
По това време Военновъздушните сили отказаха на Мъск високо ниво на сигурност - така наречения статут на програмата за специален достъп, който е запазен за изключително чувствителни класифицирани програми, съобщават четирима души, запознати с отказа. Без този достъп федералният закон ще забрани на Мъск да участва в определени срещи на SpaceX, където се обсъждат секретни програми на ВВС. Служител на Пентагона каза, че Мъск е бил отхвърлен поради потенциални рискове за сигурността, като, например, обширните му контакти с чуждестранни служители, чуждестранните му инвестиции и „липса на обяснение“, свързано с някои от чуждестранните контакти.
Още: Тяло на служител на SpaceX изплува край плаж, използван като площадка за изстрелване
Ръководителите на SpaceX увериха Министерството на отбраната, че са държали Мъск далеч от най-чувствителните секретни дискусии, каза служителят. И все пак хора от Пентагона остават загрижени, че милиардерът се е присъединил към някои срещи, на които са били обсъждани подобни въпроси, дори без специалното разрешение.
Представителят Джим Хаймс от Кънектикът, старшият демократ в комисията по разузнаването на Камарата на представителите, каза, че Мъск, като всеки с разрешение за сигурност, трябва да спазва правилата. „На него му се разминава само защото е най-богатият човек в света“, смята Хаймс.
Още: "Пентагонлийкс": 15 г. затвор за основния обвиняем, пуснал в интернет секретни документи
Но Дъг Ламборн, републиканец от Колорадо в Комитета по въоръжените сили на Камарата на представителите, казва, че Мъск е „очевидно патриотичен американец и не мисля, че някога съзнателно ще окаже помощ на противник на Съединените щати“.
Даниел Брайън, изпълнителен директор на Project on Government Oversight, организация с нестопанска цел, която проучва договорите на Пентагона, казва, че дебатът относно спазването на правилата за сигурност от Мъск е първият явен конфликт на интереси, който се е появил относно ролята му на отбранителен изпълнител и Тръмп съветник.
В SpaceX някои служители са загрижени от години, че компанията позволява на висши ръководители като Мъск да избягват да докладват информация на правителството, докато редовите служители трябва стриктно да спазват правилата.
Ситуацията се влоши тази година, когато SpaceX нае Даниел Колинс, бивш служител на Министерството на отбраната, за да помогне в управлението на екипа, който работи по непрекъснати проверки, казаха хора, запознати с компанията. Колинс, който е докладвал на генерал О'Шонеси, е позволил на някои ръководители, които не са имали необходимото разрешение, да участват в секретни срещи, казаха те. Той също така обезкуражава докладването за нарушения на разрешенията за сигурност, включително от Мъск, разкриват те.
Още: SpaceX ще изстреля мисията Dragonfly на НАСА към Сатурн
Някои служители на SpaceX се страхуват да говорят, тъй като компанията е уволнила техни колеги, изразили опасения пред Националния съвет по трудови отношения относно Мъск. Но на 2 ноември Коди Милър, ветеран от армията, който е работил по проверките за сигурност в SpaceX, изпрати имейл на висши ръководители и ги обвини, че избират кои правителствени правила да следват, според копие от съобщението, разгледано от The New York Times.
„В SpaceX властва принципа „настояваме, докато не ни хванат“, твърди Милър, добавяйки, че висшите ръководители следват правилата само „когато това е удобно за висшите лидери“. Още същия ден, в който той прави тези изявления, отделът за човешки ресурси на SpaceX му се обажда и настоява Милър да напусне, потвърждават трима души, запознати с компанията. Коди Милър се съгласява и подава оставка.
Източник: New York Times