Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия е готова за пълно изтегляне от Сирия, Турция заплашва да нахлуе през границата (САТЕЛИТНИ СНИМКИ)

18 декември 2024, 11:08 часа • 721 прочитания

Нито Кремъл, нито временното сирийско правителство изглеждат сигурни за бъдещето на руските бази в Сирия, което вероятно е причина за продължаващата видима подготовка на Москва във военновъздушната база Хмеймим и пристанището Тартус за изтегляне на силите. Това идва въпреки твърденията и съобщенията, че преходната власт в страната, сформирана след свалянето на режима на Башар Асад от бунтовниците, може да разшири правата на руските бази.

Още: Путин използва Кадиров, за да се пазари със сирийските бунтовници за военните бази

Противоречива информация

Различни източници, свързани с основната организация, свалила Асад - "Хаят Тахрир аш-Шам" (ХТШ) - дават на западните медии противоречиви изявления за статута на руските бази в страната (те са общо 6, като двете в Хмеймим и Тартус са най-важни за Москва). Това подсказва, че вероятно дори в рамките на преходното сирийско правителство има известно разминаване относно плана му по отношение на руското присъствие.

Снимка: Getty Images

На 17 декември The Economist цитира източник от ХТШ, според когото Русия и новата власт вече са започнали преговори и че ХТШ са признали, че вероятно ще позволят на Москва "да запази някои или всичките си бази".

Още: Сега се сетихте: Сирийският гняв към ООН заради стотиците хиляди жертви в най-страшния затвор на Асад (ВИДЕО)

Базираното в Обединеното кралство и притежавано от Катар информационно издание Al Araby al Jadeed съобщи на 16 декември друго - източници, „близки до отдела за военни операции" на ХТШ в Сирия, са заявили, че Русия ще изтегли всичките си военни сили от страната в рамките на един месец, както съобщи и американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).

Разнопосочните съобщения предполагат, че ХТШ, свързана преди години с "Ал Кайда", но откъснала се от нея според много анализатори, все още не е стигнала до решение за руските бази. Организацията вероятно е изправена пред значителен международен натиск за пълно премахване на руското присъствие от Сирия, анализира ISW.

Снимка: Getty Images

ЕС настоява за пълно руско изтегляне

Топ дипломатът на ЕС Кая Калас заяви преди два дни, че блокът ще повдигне въпроса за възможността за закриване на всички руски бази в Сирия пред новото ръководство на страната. Руското министерство на външните работи отбеляза, че Москва „следи отблизо“ събитията в Сирия и че смята, че има път към „устойчиво нормализиране на ситуацията в Сирия чрез започване на всеобхватен вътрешносирийски диалог“.

Още: След дъжд - качулка: ЕС ще говори с новата власт в Сирия за закриване на руските бази

Сателитни снимки показват, че Русия е готова за изтегляне

Визуалните данни обаче продължават да сочат, че руските сили се готвят или да намалят значително числеността си, или да се изтеглят напълно от страната. На 17 декември добре осведомен източник от Дамаск съобщи, че руските сили евакуират позициите си в Латакия (военновъздушната база „Хмеймим“) и подготвят голям военен конвой, който да напусне през пристанището на Тартус.

Сателитни снимки на Maxar - също от 17 декември - показват руски транспортен самолет Ил-76 и десетки военни превозни средства на пистата на военновъздушната база „Хмеймим“ и десетки военни превозни средства, събрани в пристанището на Тартус. Русия вероятно възприема тази предпазлива позиция и изтегля някои свои активи, при положение че ХТШ реши да откаже продължаване на руското военно присъствие в Сирия.

Още: Как тайните служби на Сирия са се учили от нацистите

Битката САЩ-Турция

Подкрепяните от САЩ Сирийски демократични сили (СДС), които владеят североизточната част на страната и са съставени предимно от кюрдски бойци, и подкрепяната от Турция Сирийска национална армия (СНА), която е част от коалицията около ХТШ, се споразумяха да удължат временното прекратяване на огъня в Североизточна Сирия „до края на седмицата“. Първоначално примирието трябваше да продължи от 12 до 16 декември. СНА и Турция разположиха артилерия и бойци на фронтовата линия около Кобани на 17 декември преди удължаването на примирието. СДС, под ръководството на Военния съвет на Манбидж се сражаваха със СНА на язовир Тишрин в продължение на няколко часа вчера, но боевете бяха ограничени.

Още: Изтеглянето на Русия от Сирия застрашава подкрепяните от САЩ сили: Турция иска да ги унищожи (ВИДЕО)

Снимка: Getty Images

СНА и Турция могат да започнат офанзива за превземане на Кобани и други територии, държани от СДС, след изтичането на примирието. The Wall Street Journal съобщи, че турското военно струпване край Кобани включва сили за специални операции и наподобява подготовката преди предишни турски нахлувания в Северна Сирия. Кобани, чието официално име е Айн ал-Араб, е точно на турската граница.

На 16 декември местни източници съобщиха, че Турция е демонтирала граничната стена край Кобани, което допълнително показва, че турските сили се подготвят за настъпателни операции в района. Тези възможни приготовления идват малко след като на 13 декември турският министър на външните работи заяви, че турската стратегическа цел е да „елиминира“ СДС. Причината - кюрдските бойци са свързвани от Анкара с Кюрдската работническа партия (ПКК), обявена от Турция за терористична организация.

Още: Тръмп: Турция извърши неприятелски преврат в Сирия, Асад беше касапин (ВИДЕО)

СДС иска да преговаря за постоянно прекратяване на огъня, в рамките на което да установи „демилитаризирана зона в Кобани“ под надзора на САЩ. Главното командване на СДС публикува изявление, в което обвинява Турция, че иска да завземе и анексира цялата сирийска територия. Възможността за офанзива на Сирийската национална армия и Турция идва в момент, когато СДС са изправени пред проблем с дезертьорство в редиците си. в изявление СДС призоваха арабските и кюрдските младежи да „се присъединят към редиците", заговориха и за почивка на основните си сили.

Още: Москва приюти Башар Асад, за да няма война в Сирия: Руски наратив

Снимка: Getty Images

Сраженията в Североизточна Сирия крият риск от етнически мотивиран тормоз и насилие срещу кюрдите там, като се има предвид, че подкрепяните от Турция бойци и преди са извършвали жестокости срещу кюрдското население и бойци, смятат от ISW. Подобни престъпления рискуват да нарушат настоящата относителна стабилност в Сирия. Някои части на СНА - например бригадата „Сюлейман Шах“ - са санкционирани за извършване на сериозни нарушения на правата на човека срещу кюрдското население по време на подкрепяната от Турция операция за превземане на Африн, Северозападна Сирия, през 2019 г.

Още: Асад пратил със самолет два тона кеш към Москва, докато Сирия страда

Ролята на Израел

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обяви, че Израелските отбранителни сили ще останат от сирийската страна на планината Хермон, докато не се постигне „друга договореност“ за гарантиране на израелската сигурност. На 17 декември Нетаняху и министърът на отбраната Израел Кац посетиха района и проведоха оценка на ситуацията с началника на щаба генерал-лейтенант Херци Халеви, началника на Шин Бет Ронен Бар и командира на Северното командване Ури Гордин.

Кац заяви, че силите за отбрана (ЦАХАЛ) ще останат на позициите си на планината за „каквото време е необходимо“, като се позова на това, че планината Хермон предлага наблюдение както към Южна Сирия, така и към долината Бекаа в Ливан. ЦАХАЛ превзеха сирийската страна на планината Хермон на 8 декември.

Още: Франция призова Израел да напусне буферната зона между Сирия и Голанските възвишения (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес