Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя

18 декември 2024, 13:21 часа • 679 прочитания

През месец юли 2022 година в Центъра за настаняване от семеен тип на SOS Детски селища България в София е настанен Ашраф. Той е 17-годишно момче от Афганистан, непридружен непълнолетен. Историята му и тази на  неговия по-малък брат Барялай – е вълнуващ разказ за изминатия дълъг път до България, наситен с моменти на непосилен труд, лишения, упоритост, воля и надежда.

Без родители

Ашраф е кръгъл сирак. Преди години е изгубил и двамата си родители. Това наложило, той и по-малкия му брат Барялай да живеят при чичо си. Ашраф е трябвало да започне работа, за да помага на семейството. Искал да продължи да посещава училище, но това се оказало невъзможно. Обстановката в Афганистан продължавала да е нестабилна, засилвала се продоволствената криза, терористичните групировки не можели да бъдат контролирани. Така се ражда, мечтата за един по-добър живот и бъдеще извън родината.

Още: Афганистанец продаде 9-годишната си дъщеря на 54-годишен мъж с молба "да не я бие" (ВИДЕО)

Към Европа

Ашраф поема по пътя за Европа, с надеждата, че някой ден някъде ще намери своето щастие. С помощта на приятели стига до Иран, работи повече от година тежък физически труд в кариера за добиване на мрамор, събира средства и с група сънародници стига до Турция. Успява да си намери работа, макар да не знае езика, чиракува в берберница.

Снимка: iStock

Още: Директорът на "SOS Детски селища": На децата им е по-добре в големите градове

След месеци преминава нелегално границата с България. Решава да се установи в страната. Подава молба за закрила. След преминаване през процедурите за статут и престой в РПЦ на ДАБ, момчето е настанено в Центъра за настаняване от семеен тип на SOS Детски селища България в София.

Как му помагат SOS Детски селища България?

Организацията осигурява на Ашраф курс по български език, записан е в училище. Казва, че тук при нас в центъра се чувства добре. Възползва се максимално от предоставените му възможности за развитие. Спокоен, старателен и отговорен е във всичко. Позитивен и с чувство за хумор, бързо изгражда приятелки отношения с останалите младежи. Ежедневието му е динамично, посещава редовно училище, работи, тренира бойни изкуства, фитнес. През свободното си време рисува, с усмивка казва, че така разпуска. Има планове за бъдещето си, но не престава да мисли за своя по-малък брат Барялай, останал в Афганистан. Двамата братя се чуват почти всеки ден. Момчето продължава да живее при чичо си, който не полага добри грижи за него. Ашраф е загрижен за своя брат и понякога споделя тревогите си с екипа. Подава молба за събиране със семейството (с брат му Барялай) и през месец януари 2023 година излиза решението на Държавна агенция за бежанците.

Още: В Афганистан забраниха на жените да говорят помежду си

Рисунка на Ашраф

Съдействие и подкрепа

Оттук започва друга история, тази на Барялай и пристигането му в България. В продължение на повече от година двете момчета се опитват да организират пътуването, но безуспешно. Случаят се оказва сложен. Барялай е непълнолетен, сирак е и няма законни представители в страната. Оформянето на документи, издаването на виза и преминаването на границата изглежда невъзможно. След пореден разговор с Ашраф, социалнният работник на SOS Детски селища активно започва работа по случая (месец април т.г.). Проучва всички законови нормативни актове, имащи отношение към казуса. Провежда редица разговори с представители на институции, работещи с бежанци. Информира Националния директор на сдружението и получава получава пълно съдействие и подкрепа.

Стъпките

Още: Без изображения на живи същества: Талибаните с безумна забрана за медиите в Афганистан

Практическата работа започва своевременно, работи се на няколко нива, като всяка стъпка е предварително коментирана и внимателно обмислена. Социален работник поддържа връзка с Барялай, чрез брат му Ашраф, информира момчетата за необходимата документация и набавянето й. (документ за самоличност; смъртни актове на родителите и др.) Междувременно Барялай успява да получи виза за престой в Иран. Националният директор на SOS Детски селища България осъществява контакт с консулството в Техеран, представя случая с молба за сътрудничество и съдействие. Следва динамична кореспонденция и съвместна работа, която започна с действия за подаване на нова молба до Държавна агенция за бежанците, в която изрично да е посочено консулството в Техеран /Иран/.

Рисунка на Ашраф

Предишният избор е бил Пакистан. Междувременно копия от документите на Барялай са преведени на български и предоставени по мейл в консулството ни в Техеран. Националният директор на  SOS Детски селища България установява и поддържа връзка с представителството на МОМ в Техеран. Техен представител съдейства при подаване на документите и придружаване на Барялай до консулството ни.

Още: Приказка за Любов и четири деца

Следват няколко месеца на активна работа и кореспонденция от страна на националния изпълнителен директор на SOS Детски селища България и представител на МОМ Иран; МОМ България, консулство на България в Иран. В хода на работата са извършени редица действия за решаване на възникнали административни въпроси, като например: доказване на родствената връзка между двамата братя; информация от МВнР, процедура за подаване на необходимите документи в консулството; придружаване на Барялай, застраховка и пр. Активна е подкрепата по случая и от представители на ДАБ и МОМ България.

Непосилна задача

Преминаването през административните етапи отнема много време и българската виза все още не е факт. Налага се Барялай да удължава визата си за престой в Иран три пъти (като последното удължаване на престоя, става с изрична преценка и разрешение на компетентните органи). Имало е моменти, когато е изглеждало, че задачата е непосилна. В началото на месец октомври тази година на Барялай е издадена виза за България.

Още: SOS Детски селища България - Приказка за Мартин

Рисунка на Ашраф

За организиране на пътуването до България активно се включват всички от организацията – проучват се условията и реда при пътуване на непридружен непълнолетен младеж, закупуват се билети. Пътуването на Барялай съвпада с ескалация на напрежението между Израел и Иран. Поради заплахата от въздушни атаки и затваряне на въздушното пространство, полетите са отменяни няколко пъти.

Щастливата развръзка

Създалата се ситуация, допълнително подлага на изпитание надеждата и вярата за скорошното събиране на братята. Налага се няколко пъти билетите да бъдат презаверявани. След обсъждане на създалата се ситуация и спиране на полетите от турските авиолинии е решено пътуването на момчето да се организира с полет на дубайските авиолинии. Барялай е придружен до летището от представител на МОМ Иран, а SOS Детски селища проследи пътуването и престоя на момчето в транзитната зона на летище в Дубай. На 25 октомври на Терминал 2 Ашраф и социален работник от центъра за настаняване от семеен тип очакваха Барялай. Самолетът закъснява повече от час. Барялай е развълнуван и всяка минута на таблото изглеждаше безкрайно дълга. Очакваше да види своя по-малък брат след шестгодишна раздяла.

Още: SOS Детските селища - когато грижата надхвърля пределите на селището (СНИМКИ)

Рисунка на Ашраф

Срещата! Срещата не се описва с думи… Тя може само да се преживее. Преживяха я и всички от SOS Детски селища България, за които основен принцип е никога да не се разделят братя и сестри. А ако те са разделени, то в организацията правят всичко възможно да ги съберат! Почти месец по-късно, двамата братя живеят заедно в Центъра ни за настаняване от семеен тип в София „Приятели“.

Свилен от "Остава" подарява песен на SOS Детски селища

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес