Предстоящото увеличение на цената на тока не е резултат от погрешни прогнози, а от външни фактори. Прогнозата е била направена въз основа на фючърси за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г., но настъпиха промени, включително извън България, които доведоха до увеличаване на цената. Това коментира председателят на КЕВР Иван Иванов открито заседание и последвало обществено обсъждане по темата. В доклада на регулатора пише, че с 8,99 процента нагоре може да бъде средното претеглено изменение на цените на електроенергията за различните компании в България.
Увеличението
За "Електрохолд Продажби" цените ще се увеличат с 8,92 процента, за "ЕВН България Електроснабдяване" - с 8,96 процента, за "ЕНЕРГО-ПРО Продажби" - с 9,15 процента, а за "ЕСП Златни Пясъци" - със 7,83 процента. Според регулатора тези изменения съответстват на пазарните тенденции и отразяват комплексното влияние на фактори като търсене, производствени разходи и регулаторни изисквания.
Още: Гърция ще субсидира домакинствата, за да ги предпази от скок на цената на тока
"Българските битови потребители консумират електрическа енергия на най-ниската цена сред всички потребители в Европейския съюз", подчерта на заседанието Иван Иванов.
По думите му причина за такова изменение на цената е рязкото влошаване на енергийната ситуация в Украйна и увеличеното търсене на електрическа енергия от страната, което, в съчетание със слабата енергийна свързаност между Западна и Източна Европа, доведе до повишаване на цените на електричеството в източноевропейски страни като Словакия, Румъния, България, Гърция и Унгария. Това, от своя страна, е довело до увеличение на прогнозната пазарна цена - от 173 лева на 220 лева, обясни той. Иванов припомни, че съгласно промени в закона от 2023 г., КЕВР е задължена да преразглежда и актуализира прогнозните пазарни цени на всеки 6 месеца.
"Причините за предстоящото повишение на цените на тока за бита са свързани с по-високото потребление от страна на потребителите, което налага осигуряване на допълнителна енергия от Националната електрическа компания (НЕК), както и с увеличението на цената на пазара, по която електроразпределителните дружества купуват енергия за покриване на технологичните разходи", заяви от своя страна директорът на дирекция "Електроенергетика и топлоенергетика" и член на работната група в КЕВР Пламен Младеновски.
Още: България, Гърция и Румъния с общ призив до ЕК заради цената на тока